03 Temmuz 2013 14:26

Örtülü ödenek neyi örtüyor?

2013 yılında, örtülü ödenek için ayrılan 2 milyar liranın Mayıs ayı sonu itibariyle 537 milyon lirası kullanıldı. Nereye mi? İşte o her zamanki gibi belli değil. En azından yasal olarak belli değil.Konuyu Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk gündeme g

Örtülü ödenek neyi örtüyor?

Paylaş

Konuyu Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk gündeme getirdi.
Örtülü ödenekten yapılan harcamalar, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün Kamu Hesapları Bülteni’nde “gizli hizmet giderleri” başlığı altında gözüküyor. Buna göre, sadece Mayıs ayındaki örtülü ödenek harcaması 210 milyon 818 milyon lira. Bu tutar, “şu ana kadarki en yüksek harcama” oluyor.
Kıyaslamak için bir örnek vermek gerekirse, 2007 yılında örtülü ödenekten yapılan harcamaların tamamı 262 milyon TL idi. Mayıs 2013’te neredeyse 2012 yılının tamamı kadar harcama yapıldı.
Örtülü ödenekten yapılan harcamalar nedeniyle, Başbakanın kimseye hesap verme mecburiyeti yok. Başka bir ifade ile ülke yararı için yapıldığı gerekçesiyle, örneğin 50 milyon liralık bir ödeme, nereye ödendiği dahi bir yerlere yazılmadan, belge ibrazı da gerekmeden yapılabiliyor.
Her yıl bütçe giderlerinin binde 5’i oranında ayrılan örtülü ödenek, 2013 yılı için 404 milyar TL bütçe giderinin binde 5’i kadar yani yaklaşık 2 milyar TL olarak belirlendi. İlk 5 ayda 537 milyon lira olan örtülü ödenek harcamalarının, yıl sonu itibariyle 1.5 milyar TL’yi aşması ve “rekor kırması” bekleniyor.


GİZLİ TANIKLARA MI ÖDENİYOR?

CHP Milletvekili Köktürk Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:
1. Hükümetlerin namusuna bırakılan Örtülü Ödenek harcamalarının bu kadar artmasının nedeni nedir?
2. Ergenekon, Balyoz, Casusluk, Kafes gibi davalarda kullanılan gizli tanıklara “Örtülü Ödenek”ten ne kadar para harcanmıştır?
3. Örtülü Ödenek harcamalarının ne kadarı komşumuz Suriye ile “sıfır sorun” hedefi için harcanmaktadır?
4. “Libya’da Kaddafi’ye karşı savaşan ve resmi sıfatı olmayan isyancılara, 300 milyon doların valiz içinde gönderildiği dillendirilen, Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu tarafından ise; “miktarının 200 milyon dolar olduğu, Libya Ulusal Geçiş Konseyine kredi olarak verildiği ve geri ödemesinin yapılacağı açıklananbu paraların”ne kadarı Kaddafi’yi deviren Libya Ulusal Konseyinden geriye tahsil edilmiştir?
5. Yapmış olduğunuz “Milli İradeye Saygı Mitinglerine”Örtülü Ödenekten para harcanmış mıdır?
6. Yukarıdaki Örtülü Ödenek haberinin yer aldığı gazete sitesine vatandaşların yaptığı yorumlarına bakılırsa, yurttaşlarımızın büyük çoğunluğu örtülü ödeneğin amaçları doğrultusunda kullanıldığına inanmamaktadır. Bu konuda şeffaflık örneği göstererek yurttaşlara bu harcamaların en azından genel olarak, ne kadarının nereye harcandığı konusunda bir açıklama yapmayı ve “Örtülü Ödenek”in asıl sahipleri; yurttaşlarımızı bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz?
7. Yurttaşlarımızın büyük bir bölümü açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşama tutunmaya çalışırken ve çalışanların yüzde 46’sı asgari ücretle ay sonunu getirmeye çalışırken, ‘Örtülü Ödenek’ten böylesine büyük miktarlarda harcamalar yapılması yurttaşlarımıza haksızlık değil midir?  (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ölülerin başkaldırısı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa