03 Temmuz 2013 13:16

ABD Büyükelçiliği AOÇ’dan vazgeçmiyor

MİMARLAR Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, ABD Büyükelçiliği’nin Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinden elçilik binası için aldıkları yerle ilgili yapılan görüşmenin ‘kamu yararına’ olumlu sonuç vermediğini dile getirdi.Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ’de el&cc

ABD Büyükelçiliği AOÇ’dan vazgeçmiyor

Paylaş

MİMARLAR Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, ABD Büyükelçiliği’nin Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinden elçilik binası için aldıkları yerle ilgili yapılan görüşmenin ‘kamu yararına’ olumlu sonuç vermediğini dile getirdi.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ’de elçilik binası için yer alan ABD büyükelçiliği ile yapılan görüşmenin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Konuya ilişkin misyon şef ve altı kişilik heyetle görüştüklerini söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, ABD Elçiliğinin  araziyi satın almaktan vazgeçmeyeceğini belirtti. Tezcan Karakuş Candan, AOÇ’nin kamu alanı olduğu ve farklı bir yerde bu binayı yapabileceklerini söylediklerinde, elçiliğin buranın kendileri için çok güvenli bir yer olarak gördüklerini ve çok para ödediklerini söylediğini ifade etti. Bu konuda Türk yetkililere seslenen Candan,  “ABD Büyükelçiliği’ne bir an önce farklı bir yer bulun, kamu alanını böyle peşkeş çekemezsiniz” dedi.
Ali Hakkan da ABD Büyükelçiliğinin şu anki yerinin  kentsel dönüşüm alanı ilan edilme tehlikesinin olduğunu söyledi.

KAMPUS OKUL TEHLİKESİ   

Basın toplantısının bir diğer konusu ise MEB’in gündeme getirdiği Kampus Okulları Projesi oldu. Tezcan Karakuş Candan,  4+4+4 eğitim sisteminin sonuçlarının bir göstergesi olduğunu dile getirdiği kampus okulların yapılmasındaki amacın “muhafazakar zihniyet ürünü” olarak değerlendirdi. 4+4+4’ün   2’nci 4’ünün bölümünde 10 yaşındaki çocuklar için yaz aylarında taşıma usulü ile şehir merkezleri dışına yapılması planlanan kampus okulların bugünkü ‘muhafazakar’ zihniyetle açıklanabileceğini dile getirdi. Çocukların ailelerini sadece eğitim bitiminde görebileceklerini vurgulayan Candan, çocukların bu sistemle kentten koparılmasının amaçlandığını, kampus okul adı altında büyük bir medrese yapılmasına doğru gidildiğini savundu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ethem’in adı artık parkta yaşayacak

SONRAKİ HABER

Avcılar'daki bir dondurma fabrikasında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa