02 Temmuz 2013 10:03

Tanık polisler Ethem’in katilini koruyor

Ethem Sarısülük’ü öldüren polis, bilirkişi raporunca suçlu bulunurken, tanık polisler ise görüntülere, delillere rağmen meslektaşlarını koruyan ifadeler verdiler.1 Haziran Ankara direnişinde Ethem’in polis kurşunuyla öldürüldüğü gün olay yerinde bulunan polis memurları S. K, F.Ö, E.U. v

Tanık polisler Ethem’in katilini koruyor

Paylaş
Duygu Ayber

1 Haziran Ankara direnişinde Ethem’in polis kurşunuyla öldürüldüğü gün olay yerinde bulunan polis memurları S. K, F.Ö, E.U. ve E. Ş’nin ifadeleri polisleri mağdur gösteriyor, katil polisi ise aklıyor. Tanık polislerin ifadelerinin Ethem’i öldüren meslektaşlarını koruma güdüsü taşıdığını ifade eden Avukat Kazım Bayraktar, kamera görüntüleri üzerine hazırlanan bilirkişi raporunun ise gerçek bilgileri yansıttığını söyledi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde çalışan ve Ethem’in öldürüldüğü gün Güvenpark’ta bulunan tanık polislerin ifadeleri, kanıtları yok sayıyor. Farklı tarihlerde ifade veren 4 polis memurundan yalnızca polis F.Ö, Ethem’i öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın ateş ettiği anı gördüğünü ifadesinde belirtmiş. Tanık polislerin ifadesine ilişkin görüşlerini aldığımız Ethem’in Avukatı Kazım Bayraktar, sanık polisin ateş etme anına tanıklık etmesine rağmen, Özaydın’ın ifadesinin de polisleri mağdur göstermeye çalıştığını söyledi.

POLİSİN SAVUNMASIYLA BİLİRKİŞİ RAPORU ÇELİŞİYOR

Bayraktar, tanık polislerin ifadesi ile bilirkişi raporunun çeliştiğini ve bu yüzden tarafsız tanık olamayacaklarını vurguladı. MOBESE kameralarından ve çevredeki işyerlerinden alınan 28 görüntünün incelendiği bilirkişi raporunda Sarısülük’ün vurulma anının görüntüsünün yer aldığını aktaran Bayraktar, “Ateş etme sahnesinin görüntülerde nasıl olduğunu gördük. İfade veren polisler ise çelişkili ifadeler vermiş. Bu, meslektaşını koruma güdüsüdür. Bu yüzden tarafsız tanık olamazlar” dedi. Sanık polisin göstericilerin kendisini yere düşürdüğünü ve yerde iken taş atmaya devam ettiklerini, linç edilme korkusu yaşadığını ileri sürdüğüne değinen Bayraktar, bilirkişi raporu ve MOBESE, kamera görüntülerinin bu ifadeyi yalanladığını dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Halk pis derenin balıklarını yiyor

SONRAKİ HABER

Röveşatanın tarihi: Kim icat etti, ilk nerede görüldü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa