01 Temmuz 2013 11:30

Sentetik büyütülen bebekler

Basında yer alan haberlere göre, İngiliz Independent gazetesindeki bir haberde Danone, Türkiye’de satılan bebek maması Aptamil için yürüttüğü reklam kampanyasında, annelere “Bebeğinize ihtiyaç duyduğu kadar süt veremiyor olabilirsiniz” mesajını vermekle suçlandı. Haberde Danone’nin ürettiği süt

Sentetik büyütülen bebekler

Paylaş
Çapar Kanat

Basında yer alan haberlere göre, İngiliz Independent gazetesindeki bir haberde Danone, Türkiye’de satılan bebek maması Aptamil için yürüttüğü reklam kampanyasında, annelere “Bebeğinize ihtiyaç duyduğu kadar süt veremiyor olabilirsiniz” mesajını vermekle suçlandı. Haberde Danone’nin ürettiği süt tozunun anne sütünün yerini tutacağını ileri sürerek anneleri yanlış yönlendirdiği ileri sürüldü.
Habere göre firma reklamlarında ürününün Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletlerin dünya çocuklarını korumak için kurduğu UNICEF tarafından tavsiye edildiği ibaresine de yer verirken, WHO ve UNICEF böyle bir tavsiyenin söz konusu olmadığını ve ürüne destek vermediklerini belirtiyor. Haberde konu ile soru yöneltilen Danone Türkiye: “Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de son 20 yılda, bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütüyle besleyen annelerin sayısı yüzde 2.9’dan yüzde 62.5’e çıkmıştır. Bu olumlu gelişmede eğitim programlarımızın önemli katkısı vardır.
UNICEF verilerine göre, beş yaşın altındaki her 10 Türk çocuğundan biri büyüme yetersizliği yaşamakta. Bunun en büyük nedenlerinden biri Türkiye’deki annelerin pek çoğunun bebeklerine daha 2. ayda katı gıda vermeye başlamasıdır. 6.aydan sonra da Türkiye’de bebeklere gereğinin çok üzerinde katı gıda verilmeye devam edilmekte” demektedir.
DANONE TÜRKİYE’YE CEVAPLARIM
Her 10 Türk çocuğundan birinin büyüme yetersizliği yaşadığı doğru olmakla, bunun sebebi Danone Türkiye’nin iddia ettiği gibi annelerin bebeklerine 2. ayda katı gıda ile beslemeye başlamaları değil her 10 Türk çocuğundan birinin ailelerinin düşük gelirli gruplardan oluşudur. Bebek mamaları süt tozundan yapılır. Süt tozu ise çiğ sütün 160 °C gibi çok yüksek ısıda işlem görür. Sonra bu çiğ sütün üzerine kuru-çok sıcak hava akımı verilerek (ısıl-spreyleme) suyu uçurulur. Çiğ süt gördüğü yüksek ısıdan içindeki doğal vitamin ve mineraller yok olur. Proteinleri, karbonhidratları denatüre (bozulma-değişim) olmuş bir süt tozu oluşur. Bu süt tozunu süt tozu fabrikaları bebe maması fabrikalarına satar. Bebek maması fabrikaları bebek mamaları, formül sütlerinde, devam sütlerinde yüzde 30-40 değişen oranlarda süt tozu kullanırlar. Bebek mamaları karbonhidrat ağırlıklıdır. İçine suni vitamin ve mineraller eklenerek yapılır. Bebek altı aydan sonra katı gıdalar ile beslenmeye geçtiğinde verilir. Formül sütler, devam sütleri de bebek maması fabrikaları tarafından süt tozundan yapılır. İçine değişen oranlarda suni vitamin, suni mineral konur. Bebek mamaları firmaları ve onların sponsore ettiği doktorlar süt düşmanlığı yapmaktalar.  
Çeşitli reklamlarda, köşe yazılarında ‘‘Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 6 aydan önce bebeklere inek sütünü tavsiye etmemektedir” demektedirler. Halbuki WHO, 6 aydan önce bebeklerin anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Devam, formül sütü üreten firmalar yaptıkları reklamlarda anne sütünün tek alternatifinin kendi ürünleri olduğu algısını yaratmaktadırlar.
Altı aydan önceki bebeklerde anne sütünün olmadığı, yetersiz kaldığı durumlarda en iyi alternatif, çiğ süt kaynatılarak beslemedir. Çiğ sütün olmadığı yerde pastörize süt kullanmalıdır. Pastörize veya çiğ süt, inek sütünden yapılmış ise bire bir oranında su ile karıştırılarak demir emiliminin daha iyi yükseltilmesi mümkündür. Altı aydan sonraki bebeklere artık anne sütü yetmeyebilmekte ve bu başka sıvı ve katı gıdalara geçiş dönemidir. Bu dönemde sıvı gıda olarak kutu meyve suları (UHT) değil gerçek meyveden sıkılarak annenin yaptığı meyve suları ve süt içirilmelidir.. Katı gıda olarak da çiğ sütten yapılmış yoğurt, buğday, pirinç vb. unundan bizzat annenin yapacağı mamalar yedirilmelidir..
Çiğ sütte, buğday ve pirinç mamasında doğal protein, karbonhidratlar, vitaminler vardır. Çiğ sütten yapılan yoğurtta ise yine doğal vitamin, mineral, süt yağı, proteinin yanı sıra probiyotikler, prebiyotikler vardır. Bebekler sentetik- endüstriyel ürünler ile değil doğal ürünler ile beslenmelidir.

ÖNCEKİ HABER

Neler öğrendik?

SONRAKİ HABER

Oğlunu öldüren babaya 25 yıl ceza indirimi yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa