4 ESP

4 ESP'li mahkemeye sevk edildi

Gezi Parkı protesto gösterileri ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 28 Haziran'da gözaltına alınan ve bugün getirildikleri Adana Adliyesi'nde savcılık karşısına çıkan 4 ESP üyesi tutuklanmaları talebi ile mahkemeye sevk edildi. Adana'da bulunan sivil toplum, meslek ve emek örgütlerinin yanı sıra siyasi parti te

Gezi Parkı protesto gösterileri ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 28 Haziran'da gözaltına alınan ve bugün getirildikleri Adana Adliyesi'nde savcılık karşısına çıkan 4 ESP üyesi tutuklanmaları talebi ile mahkemeye sevk edildi. Adana'da bulunan sivil toplum, meslek ve emek örgütlerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ise gözaltıların serbest bırakılması için Abidin Dino Parkı'ndan Adana Adliyesi önüne kadar yürüyüş düzenledi. Adana Direniyor Platformu öncülüğünde düzenlenen yürüyüşte, "Komplolar sökmedi sökmeyecek" yazılı pankart taşınırken, sık sık "Yaşasın devrimci dayanışma", "Devrimci tutsaklar onurumuzdur", "İçerde dışarıda hücreleri parçala" ve "ESP umuttur umut dimdik ayakta" sloganları atıldı.

Adliyenin arka kapısı önünde sona eren yürüyüşün ardından grup adına konuşan ESP Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyesi Meral Tatar, AKP hükümetinin Taksim direnişi ile başlayan "onur isyanı" karşısında yenildiğini, ders çıkarmak yerine faturayı devrimci ilerici kurumlara maal etmeye çalıştığına işaret etti. Gözaltı ve tutuklamaların mücadelelerine yönelik tahammülsüzlük ve intikam saldırıları olduğunu dile getiren Tatar, "Bu hareket gözaltına alınan, tutuklanan direnişçiler olmasa bile gün ve gün artmaya haklı mücadeleyi sürdürmeye devam etmiştir. Direnişçilerden tutuklayarak kurtulamayacaksınız. Bilinmelidir ki bu uygulamalar bir diktatörlüğün sonucudur. Ve bu diktatörlük ölen ve tutsak edilen bedenlerin hesabını verecektir. Biz bedel ödemeye hazırız, AKP'ye soruyoruz; peki siz hazır mısınız? Biz ateş çemberinden defalarca geçtik. Zulmün ve baskının en koyusunu gördük. Israrla diyoruz ki bize gücünüz yetmez biz kazanacağız" diye kaydetti.

Açıklama alkış ve slogan eşliğinde sona erdi. (ADANA)

www.evrensel.net