28 Haziran 2013 16:55

Türk: Halkımızla birlikte bu kirli oyunu bozacağız

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Kayacık Karakolu'nda askerlerin açtığı ateş sonucu 1 yurttaşın yaşamını yitirmesi ve çok sayıda yurttaşın yaralanmasına ilişkin DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Diyarbakır İl binası önünde açıkl

Türk: Halkımızla birlikte bu kirli oyunu bozacağız

Paylaş

Yüzlerce yurttaşın katıldığı eylemde, ilk olarak konuşan BDP İl Eş Başkanı Zümrüt, Lice'de yaşananlara sessiz kalmayacaklarını ve seslerini yükselteceklerini belirtti. Yeni karakolların yapılması, yeni korucuların alınması ve Lice halkına karşı gerçekleştirilen saldırıların halkı karamsarlığa sürüklediğini belirten Zümrüt, "AKP samimiyetsiz davranıyor. Çözüm sürecini bozmak isteyenler var. Biz yapacağımız mitinglerle, eylemlerle bu duruma tepkimizi göstereceğiz. Amed bu yaşananları kabullenmeyecek. Halkımız yaralanan yurttaşlar için hastane önünde nöbet tutacak" dedi.

Zümrüt'ün ardından konuşan BDP Batman Milletvekili Ata, Lice'de 31 Aralık 2012 tarihinde 10 HPG'linin askeri operasyonla öldürüldüğünü ifade ederek, "Olayın yaşandığı hafta biz İmralı Adası'nda Sayın Öcalan'la bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Öcalan bu konuda, 'Bu bir mesajdır, bu aynı zamanda bana karşı alınan bir tavırdır' demişti. 'Savaş değil barış istiyoruz' diyen halkımıza karşı saldırı düzenlendi. Bu mesaj yalnızca Kürtlere değil birlikte yaşamdan yana olan her kesimedir" diye konuştu. Ata, "Öcalan'ın beyanları karşısında katliamcı bir zihniyetle durulmuştur. Katliamcı zihniyetler Kürdistan'da yalnız bırakılacaktır. Bugüne kadar katliamlara susmadığımız gibi bugün de susmayacağız. Devlet artık kararını vermelidir. Çözüm aşamasında ikinci aşamaya geçilirken karakol yapımlarına, korucu alımlarına son verecek mi? Devletin bugün ki tavrı 6 ay önceki gibi olmamalıdır" dedi.

'SÜRECİ SABIRLA DEVAM ETTİRECEĞİZ'

DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ise, "Biz örgütlüyüz, biz halkız ve mücadelemize devam edeceğiz. Biz bu süreci sabırlıca devam ettireceğiz. Halkımızın talepleri gerçekleşene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Halkımız, devletin bugüne kadar adım atmamasını karşısında kaygıyla izlemiştir" dedi. Türk, şunları ifade etti: "Halkımızla birlikte bu kirli oyunları bozacağız. Artık halkımız var halkımız tavır koyacaktır. Yeni bir dönem dediğimiz bu dönemde, halkımızın birliğiyle ortak direnişiyle özgürlüğümüzü getireceğiz. Bu süreçte sadece siyasetçilerin değil, halkımızın da sesi çıkmalıdır. İşte o zaman onurlu barışı getireceğiz."

BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Kars Milletvekili Mülkiye Birtane ve BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen yaralıları ziyaret etti. Ziyaret ardından açıklama yapan Beştaş, Lice'de vahim bir durumun gerçekleştiğini ve halkın üzerine askerler tarafından ateş açıldığını söyledi. Karakol yapımımı protesto etmek isteyen halkın üzerine gerçek kurşunlarla ateş açıldığını belirten Beştaş, "Şu an itibariyle 1 ölüm kesinleşti. Medeni Yıldırım diye ismini tespit ettik. Burada Nebi Aslan, Nihat Kocakaya ve Refika Jiyan Bulut isimli yaralılar var. İkisinin hayati tehlikesi yok; ama Jiyan Bulut'un durumu ciddi. Refika Bulut hala yoğun bakımda maalesef" diye konuştu. Barış ve çözüm sürecinde sivil halkın üzerine doğrudan ateş açılmasını kınadıklarını belirten Beştaş, "Bu durum kabul edilebilecek bir durum değil. Yetkililerin bu konuda bir an önce açıklama yapması gerekiyor sürecin gerekliliklerini yerine getirmesi gerekiyor" dedi.

BDP İstanbul Milletvekili Tuncel ise, çok vahim bir durumun yaşandığını belirterek, "Biz öncelikle bunu kınıyoruz. Hükümet yetkililerini bir an önce bu sorumluları ortaya çıkarması ve yetkileri sorumlu olmaya çağırıyoruz. İnsanlar gerçek kurşun ile yaralanmış durumda. Ne yazık ki yetkililer bu konuda bizlere tatmin edici açıklamalarda bulunmuyor. Havaya açıldığına dair ya da kitleyi dağıtmak için yapıldığı söyleniyor. Nasıl olur da havaya açılan ateş bu kadar kişiyi yaralayabiliyor. Biz derhal bunları yapanların görevden alınmasını istiyoruz" diye belirtti.

Tuncel, BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak'ın DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ve belediye başkanlarının olay yerine inceleme yapmak için Lice'de olduklarını aktardı. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Redhack Lice Kaymakamlığı sitesini hackledi

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa