28 Haziran 2013 03:37

Ankara’da 13 kişi tutuklandı

Gezi Parkı protestolarına yönelik ikinci dalga operasyonda gözaltına alınan 23 kişi Ankara Adliyesi’nde ifade verdi. İfade verenlerden 19’u tutuklama, 4’ü de adli kontrol talebiyle  mahkemeye sevk edildi. 19 kişiden 13'ü tutuklandı.Gözaltındakiler ifade verirken, aileleri ve arkadaşları da adliye önünde açıkla

Ankara’da 13 kişi tutuklandı

Paylaş

Gözaltındakiler ifade verirken, aileleri ve arkadaşları da adliye önünde açıklama yaptılar. Ailelere Ankaralı emek ve demokrasi güçleri de destek verdi.

Adliye önünde konuşan ESP Ankara İl Başkanı Fadime Çelebi, gözaltı saldırılarının AKP’nin halk ayaklanması karşısında duyduğu korku ve öfkenin bir parçası olduğunu söyledi. Gezi Parkı direnişçilerine yönelik saldırının asıl hedefinin halkın demokratik talepleri ve özgürlük mücadelesi olduğunu ifade eden Çelebi, devam eden gözaltı ve tutuklamaların AKP’nin korktuğunun başına gelmesini engelleyemeyeceğini söyledi. Çelebi, hukuksuz şekilde gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Melda Okur da adliye önüne gelerek gözaltındakilere ve yakınlarına destek verdi. “İllegal olan devlet gözümüzün önünde bir kardeşimizi öldürdü” diyen Aykut Erdoğdu, Ethem Sarısülük’ü öldüren polisin serbest bırakıldığını fakat öğrenci ve emekçilerin tutuklandığını söyledi.

Gözaltına alınanların aileleri de adliye önünde toplananlara duygu ve düşüncelerini anlatarak haksız yere gözaltına alınan çocuklarının yanlarında olduklarını ifade ettiler.

Dikmen’de yaşanan polis saldırısı sırasında gözaltına alınan Eylem Eren de gözaltında yaşadıklarını anlattı. Kendisini ‘akrep’ adı verilen araçla gözaltına alan polislerin küfür, dayak ve cinsel tacizlerine maruz kaldığını söyleyen Eren, kadınların böyle tacizleri dile getirmekten kaçınmamaları gerektiğini ifade etti.

Avukat Ömer Öneren de savcılık ifadelerinin ardından yaptığı açıklamada, savcılık sorgusu tamamlanan 23 kişiden 19’unun tutuklama 4’ünün de adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildiklerini söyledi.

Gözaltındakilerin adliye önünde bekleyen aileleri ve arkadaşları mahkeme sonuçlanıncaya kadar adliye önünden ayrılmayacaklarını belirtirlerken, yaşanan gelişmelerle ilgili adliye bahçesinde bir forum düzenlediler.

Mahkemede 13 kişi tutuklandı. (Ankara / EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Eşit olmadan kardeş olunmaz

SONRAKİ HABER

KESK Kocaeli Şubeler Platformu: Otoriter değil, demokratik yönetim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa