27 Haziran 2013 07:52

Brezilya’ya ‘Türkiye’ye gaz satma’ uyarısı

Başkent Dayanışması bileşenleri, Brezilya Konsolosluğu önünde Türkiye’ye biber gazı satışını protesto etti. Protesto dili ise Portekizce oldu.Gezi Parkı olaylarında polisin aşırı biber gazı kullanması eleştiri konusu olurken, ilginç bir protesto da Başkent Dayanışması’ndan geldi. Başkent Dayanışması, Brezilya Büyükel&cc

Brezilya’ya ‘Türkiye’ye gaz satma’ uyarısı

Paylaş

Gezi Parkı olaylarında polisin aşırı biber gazı kullanması eleştiri konusu olurken, ilginç bir protesto da Başkent Dayanışması’ndan geldi. Başkent Dayanışması, Brezilya Büyükelçiliği önünde bir araya gelerek, Türkiye’ye biber gazı satışını durdurmasını istedi. Elçilik önüne içinde karanfiller olan biber gazı kapsülleri bırakan grup Brezilya’yı kendi dilinde protesto etti. Eyleme, Kuğulu İnisiyatifi ve Kızılay Direniş Platformu da destek verdi.

ALTYAZI TÜRKÇE SLOGANLAR PORTEKİZCE  

Portekizce olarak açıklama yapılırken, diz çökmüş iki grup üyesi açıklamanın “Türkçesini alt yazı” anımsatacak şekilde kağıt şeritler açtılar. Eylemde Portekizce “hora de verdade” ( gerçeğin zamanı !) , “no venda gas pimenta, resista, resista” (Biber gazı satma diren, diren!) sloganları da atıldı.  

Açıklamayı Başkent Dayanışması adına Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB) ve TOBAV temsilcisi Mehmet Nurkut İlhan okudu. Taksim Gezi Parkı direnişlerinin ülkeye yayılmasıyla birlikte Türkiye’nin günlerdir gaz altında olduğu, gaz bombasıyla yaralananların sayısının 7 bini bulduğu vurgulanan açıklamada, “Biz biliyoruz ki; Dünyanın dört bir yanında süregelen toplumsal hareketler, sosyal ve ekonomik adaletsizliklere bir başkaldırıdır. Bu başkaldırı, kent ve doğa haklarının artan bir şekilde ihlaline, kaynaklara erişimdeki eşitsizliklere, emek sömürüsüne, ifade özgürlüğü ve bağımsız yargı süreçlerinin önündeki engellere karşı dünya halklarının yükselen ortak sesidir” denildi.

Direnişin küreselleşme eğilimi gösterdiği, Brezilya’da direnenlerin yanında oldukları vurgulanan açıklamada “Brezilya’daki direnen yoldaşlarımıza sesleniyoruz, İnsan hayatına mal olan, insan sağlığını tehdit eden  biber gazının, ülkeniz tarafından Türkiye’ye satılmasına engel olun. Toplumla mücadele silahlarının satışına hem Brezilya hem de Türkiye halkları karşı çıkmaktadır. Biz halkız, haklıyız” denildi. Açıklamada, hukuka aykırı bir şekilde kullanılan biber gazını temin edenlere de “cinayete varan hukuksuzluğun suç ortağı olmayın” diye seslenildi.

PROTESTO EDEN GRUBU ELÇİLİK DAVET ETTİ

Brezilya elçilik yetkilileri, Başkent Dayanışması temsilcileri ile görüşmek istedi. Başkent Dayanışması kurum temsilcilerinden Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, EMO Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın, TOBAV temsilcisi Mehmet Nurkut İlhan elçilik yetkilileri ile görüştü. Grup üyeleri ise görüşme bitene kadar elçilik önünde bekledi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından, açıklama bilgi veren Tezcan Karakuş Candan, elçilik müsteşarına biber gazı kullanımı ve insan sağlığına zararları hakkında bir dosya ilettiklerini söyledi. Türkiye’deki eylemleri bastırma yönünde biber gazı kullanımı hakkında da bilgi verdiklerini aktaran Candan, “Biber gazının kimyasal silah olduğunu ve Türkiye’ye biber gazı satmamalarını istedik. Elçilik yetkilileri, Brezilya hükümetine taleplerimizi ileteceklerini ve ülkelerinden gelen cevabı da aynı şekilde bize ileteceklerini söylediler” dedi.

Candan ayrıca şunları söyledi: “Protesto amacıyla buraya geldik. Bizimle görüşmeleri ve yanıtları bizim alışık olmadığımız bir iletişim tarzı Brezilya dizileri ile büyüyen Türk politikacıları bu iletişimi örnek almalı.”

Ebru Akgün Yalçın da elçilikten, Türkiye’den çok fazla e-posta, mektup, telefon ve protesto faksı aldıklarını söylediklerini aktardı. Grup temsilcileri elçilik yetkililerine biber gazı kapsülü içinde karanfil hediye ettiklerini de söylediler. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşkenceye karşı oturma eylemi

SONRAKİ HABER

Cemil Candaş cinayeti davasında karar verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa