13 Mayıs 2011 09:09

Şık ve Mavioğlu'na beraat

‘Ergenekon Terör Örgütü’ne üye olmakla suçlanan ve 67 gündür tutuklu bulunan Gazeteci Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu’nun “gizlilik ihlali” suçlamasıyla haklarında açılan davanın duruşması Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Görülen duruşmanın ardından

Şık ve Mavioğlu'na beraat

Paylaş

Bir önceki duruşmaya ‘ring aracı’ olmadığı gerekçesiyle getirilmeyen Ahmet Şık, bu duruşmaya katıldı. Duruşmaya, başka bir suçtan tutuklu bulunan Ahmet Şık, tutuksuz sanık Ertuğrul Mavioğlu ve avukatları ile müdahil avukatları katıldı. Görülen duruşmada kararı açıklayan hakim Gülden Filiz Tüysüz, sanıkların isnat edilen suçtan, suçun unsurları oluşmadığı için beraatlarına karar verildiğini bildirdi.

‘AHMET ÇIKACAK YİNE YAZACAK’

Ahmet Şık’ın arkadaşları ve meslektaşları bu davada kendisini yalnız bırakmadı. Kadıköy Boğa Heykeli’nden, Kadıköy Adliyesine yürüyüş yapan gazeteciler, “Ahmet çıkacak yine yazacak”, “Yansak da dokunacağız”,  “Ahmet, Nedim onurumuzdur” sloganlarıyla Ahmet Şık’ın kartondan yapılan fotoğrafını taşıdılar. Eyleme gazetecilerin yanı sıra Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokunun İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve Sanatçı Suavi de destek verdi.

Yapılan yürüyüşün ardından Gazetecilere Özgürlük Platformu, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti adına ortak açıklamayı okuyan Vatan Gazetesi Yazarı Ruşen Çakır, Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu’nun duruşmasını izlemek üzere geldiklerini kaydetti.  

GİZLİ DELİLLER HERKESTEN GİZLİ

Sanık Gazetecilerden Ahmet Şık’ın 67 gündür tutuklu olduğunu, Ergenekon Terör Örgütü’ne üye olmakla suçlandığını ama cezaevine hangi belgeler ve hangi kanıtlarla gönderildiğinin belirsiz olduğunu ifade eden Çakır, dönemin Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün “Elimizde gizli deliller var” dediğini ancak bugüne kadar ne Ahmet Şık’ın ne de avukatlarının bu delilleri öğrenebildiğini dile getirdi. Ergenekon’a üye olmakla suçlanan Şık’ın bugünkü yargılamaya konu olan kitaplarının “Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu” ve “Ergenekon’da Kim Kimdir?” olduğunu hatırlatan Çakır, bu kitapların Türkiye’deki derin devleti anlattığını ve bu kitapları yazan Ahmet Şık’ın deşifre ettiği Ergenekon’a üye olmakla suçlandığını söyledi.   Nedim Şener’in de 67 gündür cezaevinde olduğunu belirten Çakır, “Hrant Dink davasını en yakından izleyen gazetecilerden biri olarak bu davanın Ergenekon’la birleştirilmesini savunan Nedim Şener, o örgüte, yani Ergenekon’a üye olmak suçlamasıyla tutuklu” dedi.  

60’DAN FAZLA GAZETECİ TUTUKLU

İleri demokrasinin hüküm sürdüğü Türkiye’de bugün 60’dan fazla gazetecinin tutuklu, mahkemelerde 4 binden fazla gazetecinin davasının sürdüğünü aktaran Çakır, “Başbakan Erdoğan uluslararası basına ‘Tutuklanan gazeteciler hükümeti devirmek istedi’ diyor. Bir kimsenin, başbakan olsa bile dava sürerken bu tür bir yargıda bulunmaya hakkı olamaz” dedi.

Hükümet sözcülerinin “Türkiye’de, Amerika’dan daha özgür basın var” sözleri hâlâ hafızalardayken daha geçen hafta Atılım Gazetesi’nden Hatice Duman’ın müebbet, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu Sözcüsü Necati Abay’ın ise 18 yıl 9 ay, Yüksekova Haber’den Erkan Çapraz’ın 10 ay hapse mahkum edildiğini hatırlatan Çakır, Türkiye’de artık basılmamış kitapların bile bilgisayarlardan silindiğini, gazetecilerin herhangi bir sebeple tutuklanma endişesi yaşadığını ifade etti.  

Çakır, “Biz Türkiye’nin karanlık geçmişinin aydınlatılmasını istiyoruz. Biz derin devletin yok edilmesini istiyoruz. Biz darbelerle hesaplaşmak istiyoruz. Biz gerçeklerin karartılmasını değil aydınlatılmasını istiyoruz. Biz yalnız gazeteciler için değil herkes için adalet istiyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından gazeteciler Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu’nun duruşmasının bitmesini bekledi. Görülen duruşmada ise Şık ve Mavioğlu beraat etti. (İstanbul/EVRENSEL)

FOTOĞRAF: BERİVAN KOÇ

ÖNCEKİ HABER

Grevin adı bile yetti

SONRAKİ HABER

Rusya’da 2 savaş uçağı çarpıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa