13 Mayıs 2011 08:43

‘Talebeler Ali Demir’in elini öpsün’

Şifre iddialarıyla ilgili ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında karar verecek olan YÖK Başkanı ÖSYM Başkanına sahip çıkmayı sürdürüyor.YGS skandalı nedeniyle milyonlarca kişiyi mağdur eden ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ‘Çok düzgün adam’ olduğunu savunan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, “Taleb

‘Talebeler Ali Demir’in elini öpsün’

Paylaş

YGS skandalı nedeniyle milyonlarca kişiyi mağdur eden ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ‘Çok düzgün adam’ olduğunu savunan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, “Talebeler elini öpsün” dedi.

Habertürk’ün sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Özcan YGS’nin hiçbir çocuğun hakkı yenmediği için güvenilir bir sınav olduğunu savunarak, “Benim için hak yenmemiştir, imtihanın sahibi olarak beni ilgilendiren budur” dedi.
“Kolay bir şifre ama kimse fark etmemiş, fark edilmesi mümkün değil. Ankara’da İstanbul’da İzmir’de bu kadar değerli hocalar şifreyi çözemiyorken nasıl olur da Artvin’de bir hoca bunu bulabilir” diyen Özcan, “Talebeler Ali Demir’in elini öpsünler ki, bizi dinleyip her şahsa özel kitapçık yaptı. Eğer olmasaydı binlerce kişi haksız yere birbirinin önüne geçecekti. Ali Demir düzgün bir adam. Basın Demir’i parçaladı” diye konuştu. Ali Demir’in şahsi olarak bu olayda bir şeyi olmadığını iddia eden Özcan sözlerini şöyle sürdürdü: “ÖSYM’nin eski elemanlarıyla çalışıyor. Yıllardan beri bu işi yapan Meteksan firmasıyla çalışılıyor. Belki ikisini de değiştirmenin zamanı gelmiştir. Bizim Ali Demir’e tavsiyemiz bu olur.”

SORUŞTURMA TALEBİ, 25 MAYISTA ELE ALINACAK

YÖK Genel Kurulu, ÖSYM Başkanı ile ilgili soruşturmaya ilişkin savcılık talebini 25 Mayısta yapılacak toplantıda ele alacak. 25 Mayıs Çarşamba günü yapılacak toplantıda, konuyla ilgili karar verilmesi bekleniyor.    

Öte yandan, , Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında soruşturma izni istemesine ilişkin evrakın YÖK’e ulaşmasının ardından; Yükseköğretim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Yavuz Atar, Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın ve Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Anayurt’u ön inceleme yapmak üzere görevlendirdi.

İDARE MAHKEMESİ’NDEN RET

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararının ardından Ankara 7. İdare Mahkemesi de “YGS’de yürütmenin durdurulması” istemini reddetti. Konyalı bir öğrencinin yaptığı başvuru kapsamında, başsavcılığın “Takipsizlik” kararına kaynak olan bilirkişi raporunu 1 günde inceleyen 7. İdare, dün yürütmeyi durdurma istemini reddetti. Avukat Ahmet Gürol Şağban, davayı uzatmamak için karara itiraz etmeyeceklerini açıkladı.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise, YGS sonuçlarına itirazların sayısının 74 bini geçtiğini söyledi. Koncuk, “Bu kadar çok itiraz öğrencilerin ÖSYM’ye güven duymadığını ortaya koydu. Bu bir rekordur ve bu rekor YGS’nin iptali için yeterlidir” dedi. Koncuk savcılığın takipsizlik, 7. İdare Mahkemesinin ise yürütmeyi durdurma talebini ret kararının sürpriz olmadığını söyledi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Soruyu kardeşlik için sormuş!

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa