24 Haziran 2013 12:22

Gaz-su yok; saz-söz var

Gezi Parkı direnişine destek eylemleri çeşitli şekillerde sürüyor. Ankara’da müzisyenler, direniş sürecinde polisin sert müdahalesini sazlı sözlü yaptıkları eylemle kınadılar.Ankara Müzisyen Dayanışması üyesi müzisyenler, Sakarya Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı yapa

Gaz-su yok; saz-söz var

Paylaş

Ankara Müzisyen Dayanışması üyesi müzisyenler, Sakarya Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı yapan Sanatçı Erkan Yavuzer, toplumun siyasi iktidar tarafından baskı, demokratik olmayan uygulamalar ve şiddete maruz bırakılmasına tepki gösterdi. Ana akım medyanın siyasi ve ekonomik çıkar ilişkisi doğrultusunda tutum aldığını ve halkın haber alma hakkını hiçe saydığını ifade eden Yavuzer, sürecin yapıcı ve bütünleştirici bir gözle algılanması gerektiğini söyledi.

ETHEM’İ UNUTMADILAR

Açıklamanın ardından Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayım” türküsünü seslendiren müzisyenler, polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün vurulduğu alana “sessiz” yürüyüş yaptılar. Müzisyenler, Sarısülük’ün vurulduğu yere karanfil bıraktılar. (Ankara/EVRENSEL)


ÇAPULCULARIN KOROSU ANKARA'DA

Gezi direnişi boyunca besteledikleri şarkılar dilden dile dolaşan Boğaziçi Caz Korosu Ankara’da konser verdi. Koro, direniş için bestelediği “Çapulcu” ve “TOMA” şarkılarını Ankaralı “çapulcularla” birlikte söyledi. Yüksel Caddesi’nde yapılan etkinlikte Caz Sanatçısı Meltem Ege de konser verirken, Akademisyen Sibel Özbudun da konuşma yaptı. Özbudun, yüz binlerce direnişçi arasından 22 kişinin tutuklandığını ve tutuklanan kişilerin Konur Sokak’ın çocukları olduğunu söyledi. Tutuklamaların gerekçesinin polisi ve devleti tahrik etmek olduğunu söyleyen Özbudun, “bu hükümet kürtajı yasaklayarak kadınları, cemevlerine cümbüş evi diyerek Alevileri, çapulcu, kafası kıyak derken gençleri, tek dil, tek ırk, tek millet derken Kürtleri, halkın yüzde 25’ini sosyal yardımlara muhtaç ederken emekçileri tahrik etti. Üzerine ölü toprağı serpildiğini sandıkları halk konuşmaya, tartışmaya, örgütlenmeye başladı” dedi.  (AnkaraEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Brno Tiyatrosu ‘Aida’ ile Aspendos’taydı

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa