24 Haziran 2013 09:04

Nazlıaka, gazın insana etkilerini sordu

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Gezi Parkı eylemlerinde kullanılan gaza ilişkin, “Bu sürelerle kimyasallara maruz kalınmasının insan sağlığı üzerindeki kalıcı etkileri nedir? Hangi hastalıklara yol açmakta ya da hangi hastalıkları tetiklemektedir?” diye sordu.‘İÇİŞLERİ BAKANI İST

Nazlıaka, gazın insana etkilerini sordu

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Gezi Parkı eylemlerinde kullanılan gaza ilişkin, “Bu sürelerle kimyasallara maruz kalınmasının insan sağlığı üzerindeki kalıcı etkileri nedir? Hangi hastalıklara yol açmakta ya da hangi hastalıkları tetiklemektedir?” diye sordu.

‘İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNÜYOR MU?’

Türk Tabipleri Birliğinin, gaza maruz kalan 11 bin 164 kişiyle görüştüğünü belirten Nazlıaka, “Elde edilen bilgilere göre bu kişilerden yüzde 53’ünün toplam 1-8 saat arasında yüzde 11’inin ise 20-24 saat kimyasallara maruz kaldığı saptanmıştır. Bu sürelerle kimyasallara maruz kalınmasının insan sağlığı üzerindeki kalıcı etkileri nedir? Hangi hastalıklara yol açmakta ya da hangi hastalıkları tetiklemektedir? Türk Tabipleri Birliğinin açıklamasında ‘15 Haziran gecesi öncesinde gaz fişeği nedeniyle toplam yaralanma sayısı 788 (yüzde 7) olarak tespit edilmiştir. Bu veriler gaz bombalarının insanları hedef alarak ateşlendiğini düşündürmektedir’ ifadelerine yer almaktadır. Emniyet güçlerine, protestolara katılanların yaşamsal tehlike yaratacak bölgelerine ateş edilmesi yönünde verilen bir talimat mı vardır? Yoksa, meydana gelen ölüm ve yaralanmalardan sorumlu olan polisler hakkında soruşturmalar başlamış mıdır? İstanbul’da gönüllü sağlık hizmeti verirken bir hekim ve bir tıp öğrencisi elleri kelepçelenerek gözaltına alınmıştır. Savaşlarda dahi dokunulmazlıkları olan doktorlara yönelik bu emri verenler kimlerdir? Hastane ve geçici revirlere yapılan bu saldırılar ve eli kelepçeli gözaltına alınan doktorlar bu ülkenin İçişleri Bakanının siyasi sorumluluğuna ait değil midir? Ancak faşizm dönemlerinde görülebilecek bu manzaralar nedeniyle İçişleri Bakanı istifa etmeyi düşünüyor mu?” diye sordu. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Bazı sektörlere güven azaldı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa