13 Mayıs 2011 03:24

İşçilerle birlikte, erkenden…

Binlerce fabrikada uzun çalışma saatleri, bitmeyen fazla mesailer, sendikasız, sigortasız, asgari ücretin bile altındaki sömürü koşullarında yaşayan yüz binin üzerinde işçi ve emekçi ailesinin bulunduğu İstanbul Esenyurt’ta halk, gün ışımadan sokaklara dökülüyor. En geç sabah 6’da ilk iş&cce

İşçilerle birlikte, erkenden…

Paylaş
Elif Görgü / Nazım Karabağ

‘TAŞERON KALKSIN SAVAŞ BİTSİN’

“12 saat sonra işten çıkacağım benim seçim düşünecek vaktim yok ki” diyor Balıkyolu’nda servisini bekleyen biri; bir diğeri “Şu taşeronu kaldırsınlar en büyük isteğim o” diye açıklıyor milletvekili adaylarından talebini. Bir genç işçi 10 saat çalıştıkları için şanslı olduğunu düşünüyor, “Bizim bir sıkıntımız yok” diyor. Ama sonra ortaya çıkıyor ki aslında hem okuyup hem de fabrika işçiliği yapıyor. Kürt işçilerin ise tek talebi var “Akan kan dursun, savaş bitsin, huzur gelsin de işi gücü hallederiz.”

TÜZEL İŞÇİLERLE BULUŞTU

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, dün sabah servis bekleyen Esenyurtlu işçilerle sohbet etti. Sabah saat 07.00’de Balıkyolu’na gelen Tüzel işçi duraklarını tek tek gezerek işçilerin taşeronlaştırmadan çalışma saatlerinin uzunluğuna, ücretlerin düşüklüğüne kadar yaşanan sorun ve önerilerini dinledi. İşçi kahvehanelerini de ziyaret eden Tüzel, zaman zaman da servislere girerek Esenyurtlu işçileri selamladı. İşçiler, bu kadar erken bir saatte karşılarında bir milletvekili adayı gördüklerine şaşırırken, emekçilerin yaşam ve çalışma koşullarını değiştirmek; sorunlarının Meclis’te tartışılmasını ve çözülmesini sağlamak için aday olduklarını belirten Tüzel, Esenyurtlu emekçilerin fikirlerini alabilmek, onlarla buluşabilmek için erkenden yola koyulduklarını vurguladı. Tüzel, işçilerden Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokunu desteklemelerini istedi. Tüzel’le sorunlarını paylaşan işçiler ise seçimlerde de başarılar diledi.

BAKIRKÖY ESNAFINA ZİYARET

Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel Bakırköy esnafını da ziyaret etti. Özgürlük Meydanı’ndan Bakırköy sahiline kadar bütün esnafla selamlaşan Tüzel, yakın mahallelere de giderek halkı selamladı. Türkçe ve Kürtçe anonsların yapıldığı kalabalık bir heyetle ziyaretlerini gerçekleştiren Tüzel esnafla çay içti, sohbet etti.  (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşçi siyanür havuzuna düştü

SONRAKİ HABER

‘19 Aralık'ta kullanılan kimyasal için başvurduk, raporu bekliyoruz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa