22 Şubat 2011 14:46

Cumhurbaşkanı Gül’den Kaddafi’ye çağrı

LİBYA makamları, İsrail’e çalıştığını iddia ettiği organizasyonun üyelerini yakaladığını ve bu kişilerin arasında Türklerin de bulunduğunu öne sürdü. Libya resmi haber ajansının duyurusunun ardından Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliği, Libya hükümetine, “Madem suçluyorsunuz, kim bu Tü

Cumhurbaşkanı Gül’den Kaddafi’ye çağrı

Paylaş

LİBYA makamları, İsrail’e çalıştığını iddia ettiği organizasyonun üyelerini yakaladığını ve bu kişilerin arasında Türklerin de bulunduğunu öne sürdü. Libya resmi haber ajansının duyurusunun ardından Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliği, Libya hükümetine, “Madem suçluyorsunuz, kim bu Türkler” diye sordu. Libya’da çalışan, evleri ve iş yerleri yağmalanan Türkler, çatışmaların yoğunlaştığı Bingazi, Derne ve Jalo’da tahliye edilmeyi bekliyor.
Bu arada Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam kendilerinin ve Libya ordusunun mücadeleyi yürüten Kaddafi’nin arkasında olduğunu kaydederken, “Libya’yı İtalyanlar ya da Türklere bırakmayacağız” ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Libya’daki siyasi karmaşayı bölgedeki tüm ülkeler gibi yakından ve kaygıyla takip ettiklerini söyledi. Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin isyandan Türkleri de sorumlu tutmasına yönelik açıklamalarına da yanıt verdi: “Ülkedeki Türkler siyasi olaylara karışmamıştır.”
Can kaybının olmasının üzücü olduğunu belirten Gül, Libya Liderine de çağrıda bulundu: “Tüm yöneticiler halkların arzularına kulak vermelidir. Libya’da çok sayıda Türk var. Kardeş ülke. Türk firmaları çok büyük yatırımlar yapıyor. Oradaki vatandaşlarımızın en güvenli şekilde tahliyesi için çalışma yapılıyor.”
Türkiye, Mısır’daki isyana kısa sürede refleks göstererek Mübarek’e ‘Halkına kulak ver’ çağrısında bulunmuştu. Ancak Libya’daki olaylara günlerdir resmi ağızlardan bir açıklama gelmemişti. Böylece Gül resmi ağızdan Libya Lideri’ne demokrasi çağrısı yapan ilk yetkili oldu.
 

TÜRKLER DE TUTUKLANDI

Libya’nın resmi yayın organları, ülkenin çeşitli bölgelerinde yapılan yönetim karşıtı gösterileri ve meydana gelen kaos ortamını “siyonist güçlere hizmet eden” bazı Müslüman ülke mensubu çetelerin organize ettiğini belirterek, bu ülke vatandaşları arasında Türkler’i de saydı. Libya’nın resmi gazetesi Jana News, El Fecri Cedid ve El Şems’te yayımlanan haberlerde, kaos ortamından dış güçlerin sorumlu olduğu belirtilerek, ülkeyi karıştırmak ve istikrarsızlığa sürüklemek üzere yetiştirilen yabancı güçlerin Libya’ya sızdığı yazıldı. Kamu güvenliği güçlerinin bu yabancı unsurların bir kısmını yakalamayı başardıkları kaydedilen haberlerde, yakalananlar arasında Tunuslu, Mısırlı, Sudanlı, Filistinli, Suriyeli ve Türklerin olduğu belirtildi.
Sözü edilen yabancı unsurların şiddet eylemlerini tetikledikleri ve yakalananlar hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilerek, bu şebekenin İsrail eski Askeri İstihbarat Başkanı Amos Yadlin’e bağlı çalıştığı bu kişilerin Tunus, Fas, Sudan, Mısır, Lübnan ve İran’da görev yaptıkları ve şimdide Libya’ya sızdıkları kaydedildi. Libya makamları bu kişileri hastahane, banka, adliye binaları, hapishane, karakol ve kamu binalarını yakmakla suçluyor.
Libya resmi yayın organlarında Türkler’in de suçlanması, Libya Büyükelçiliği’ni harekete geçirdi. Büyükelçilik, Libya makamlarına bir yazı göndererek Türk vatandaşlarının suçlanmasına yönelik haberler konusunda ‘ayrıntılı bilgi’ talep etti ve bu haberlerin doğruluğuna yönelik bazı kanıt talep etti.
(HABER MERKEZİ)


 

ÖNCEKİ HABER

Tunus hükümeti bin Ali’nin iadesini istedi

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa