THY Teknik’te grev günü

THY Teknik’te grev günü

HAVA-İŞ Sendikası ile Pratt&Whitney THY Teknik Uçak Motoru Bakım Merkezi Limited Şirketi (TEC) arasında süren sözleşmede grev aşamasına gelindi. Son anda bir anlaşma olmaması halinde THY teknik işçileri bugün saat 12.00’da greve çıkacak.Sendikadan yapılan açıklamada işverenin 5 aydır süren sözleşme gör&uu

HAVA-İŞ Sendikası ile Pratt&Whitney THY Teknik Uçak Motoru Bakım Merkezi Limited Şirketi (TEC) arasında süren sözleşmede grev aşamasına gelindi. Son anda bir anlaşma olmaması halinde THY teknik işçileri bugün saat 12.00’da greve çıkacak.

Sendikadan yapılan açıklamada işverenin 5 aydır süren sözleşme görüşmelerinde ilk kez yeni bir teklif sunduğu ve bu teklifin kabul etmedikleri öncekilerden daha kötü olduğu bildirildi.

İŞVERENİN DAYATMALARI

Açıklamada işverenin şu dayatmalarda bulunduğu belirtildi: “Kapsam dışı personel sayısı, kabul edilemeyecek bir sayıya yükseltilmek isteniyor. Yeni işe alımlarda şirket kıdemi yerine, alınacak işçinin diğer çalıştığı işlerdeki kıdemi dikkate alınarak ücret verilmesi dayatılıyor. Ödül ve buna bağlı performans sisteminin toplu iş sözleşmesine girmesi talebi ileri sürülüyor. Ücretli yıllık izinlerde ve seyahat yardımı (pass) konusunda geçiş esnasında Teknik AŞ ile ilgili hakların eşitlenmesi sözünden dönülerek bu hakların geriletilmesi ve ortadan kaldırılması hedefleniyor. Bakanlıkça bu işyeri için Kasım 2009 tarihinde Hava-İş’e verilen yetki dolayısıyla, hukuken 2009 Kasım ayı olması gereken sözleşme yürürlük tarihi başlangıcının 2011 yılının Ocak ayına öteleniyor. Böylece 3 yıllık bir toplu iş sözleşmesi teklif ediliyor ve işçiler 5 yılda 1 toplusözleşmeye razı edilmek isteniyor. İşverenin haksız yere işten atılan 3 sendika üyesinin işe geri alınmasını tartışmaya dahi açmadığına dikkat çekilen açıklamada, sendikanın tekliflerinin ise reddedildiği ifade edildi.

GREVDEN BAŞKA YOL KALMADI

Bu dayatmacı tutum karşısında grevden başka yol kalmadığı dile getirilen açıklamada, “Sendikanın iyi niyetle verdiği teklifi hiç tartışmadan reddeden Amerikalı patronların bu tavrı karşısında TEC işçileri dünden daha da kararlılıkla mücadeleye hazırdır” dendi.

Sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine 12 Nisan 2011 tarihinde grev kararı alınmış, işveren da bu kararı oylamaya götürmüştü. Oylamaya katılan 235 kişiden 186’sı greve “Evet” diyerek kararı onaylamıştı. Sendika da 13 Mayıs’ta greve çıkma kararı almıştı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net