12 Mayıs 2011 07:30

Tecavüzcü Ağır Ceza’da yargılanacak

Antalya’nın Kaş ilçesinde 16 yaşında tecavüze uğrayan S.’nin davası görüldü. Mahkeme heyeti evli ve 30 yaşında olan tecavüzcünün Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verdi.Duruşmayı izlemek ve S.’ye destek vermek için Kaş Adliyesi’ne gelen kadınlar Türkiye’de kadına yönel

Tecavüzcü Ağır Ceza’da yargılanacak

Paylaş
Dilek Omaklılar

Duruşmayı izlemek ve S.’ye destek vermek için Kaş Adliyesi’ne gelen kadınlar Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve tecavüzlerin had safhaya vardığını dile getirerek tecavüzcünün hak ettiği cezaya çarptırılmasını istedi.

Eğitim Sen Antalya ve Kaş Şubeleri ile Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar Antalya Kadın Danışma Ve Dayanışma Merkezi’nin yaptığı çağrıyla davayı izlemek için Kaş Eğitim-Sen Şube binası önünde bir araya geldi. Buradan ‘Tacize Tecavüze Şiddete Karşı Yaşasın Kadın Dayanışması’ pankartıyla Asliye önüne yürüyen kadınlar duruşma öncesi bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Serap Gürbüz Gürler, “Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, tecavüz ve öldürmeler son yıllarda dünyadaki en yüksek seviyeye çıkmıştır. Bu cins kırımı ve cins kıyımıdır” dedi.

“Kaş’ta 16 yaşındaki bir kızımız, önce yatılı okulda tecavüze uğramış, okul yönetimi bu çocuğu korumak yerine onun eğitim hakkını elinden alıp ailesine yollamıştır. Çocuğu da tehditle susturmuştur. Kaş’a dönen çocuk bu olayı bir arkadaşıyla paylaşınca, tekrar tecavüze uğramış, iki yıl bütün çabalara karşın dava açılamamıştır. Aynı tecavüzcüler, ikinci bir çocuğa daha tecavüz etmişlerdir” sözleriyle S.’nin yaşadıklarını anlatan Gürler, kadınlar olarak bu tür davaların takipçisi olacaklarını belirtti.

Kadınlar açıklamanın ardından hep birlikte mahkeme salonuna girerek duruşmayı izledi. Mahkeme heyeti görülen duruşmanın ardından 16 yaşındaki S.’ye tecavüz eden kişinin ağır ceza mahkemesinde yargılanmasına ve dosyanın Kaş Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. (Antalya/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

TEB, bilimsel eczacılığın 172’nci yılını kutluyor

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa