Birlikte başarabiliriz

Birlikte başarabiliriz

Baronun ‘Yeni Anayasa’ başlıklı panel düzenleyeceğini yerel gazetedeki ilandan okuyunca, hemen sendikada durum değerlendirmesi yaptık. Bu paneli kimlerin düzenlediğini kime ve neye hizmet edeceğini teşhir edecek ve ses getirecek bir protesto örgütledik.Baronun sözde ‘solcu’, sözde‘devrimci-demokrat’, sözde &lsquo

İnan Ercan-BES Kars İl Temsilcisi

Baronun ‘Yeni Anayasa’ başlıklı panel düzenleyeceğini yerel gazetedeki ilandan okuyunca, hemen sendikada durum değerlendirmesi yaptık. Bu paneli kimlerin düzenlediğini kime ve neye hizmet edeceğini teşhir edecek ve ses getirecek bir protesto örgütledik.
Baronun sözde ‘solcu’, sözde‘devrimci-demokrat’, sözde ‘yurtsever’ yapısında yer alan avukatlar tarafından yönetilmesine rağmen yapmış olduğumuz ortak çalışma ve etkinliklerde yer almayıp da Yeni Anayasa Platformu gibi 12 Eylül referandumunda yetmez ama EVETçilere ev sahipliği yapacak olması doğrusu zorumuza gitti.
Ey Baro senin derdin nedir? AKP’den sözde rahatsızsın ama halkı yeniden AKP’nin peşine dizmeye çalışanlara misafirperverlik(!) gösteriyorsun. Hem bunu hem de Yeni Anayasa Platformu denen platformun ne amaçla oluşturulduğunu, kimlerle çalışıp neye hizmet ettiğini teşhir edecek, demokratik tepkimizi ortaya koyacaktık, KESK, DİSK ve 78’liler Derneği olarak. CHP ve BDP çağrımıza olumlu yanıt vermiş fakat hiçbir toplantımıza katılmamışlardır.
Daha sonra CHP Genel Sekreteri ile İl Başkanının görüştüğü fakat Genel Sekreterin ‘Bu örgütlerle bir eyleme katılmayın’ telkinleri üzerine katılmadıkları bize ulaşan duyumlar. Bu şekilde ise şayet CHP’yi Kızılelmacılara havale ediyoruz!
8 Ocaktan beri süren ‘ucube’ duruma kararlaştırdığımız şekilde Sözcümüzün de  yerinde ve zamanında müdahalesi ile platformu ‘ucube’ ilan etmesi salondaki yaklaşık 200 kişiden 150’sinin salonu alkışlarla ve ‘Yeni anayasa değil nasıl bir anayasa’ sloganı ile terk etmesi diyebiliriz ki Kars’ta son dönemlerde yapılmış en güzel eylem olmuştur.
‘Yeni Anayasacıları’ kendi yalanlarıyla baş başa bırakarak paneli terk etmemiz sanırım en çok Moderatör Osman Can Bey’in  zoruna gitmiştir. Saygın bir kimliği ve kişiliği varken hani derler ya kişi her ne ederse kendi kendisine eder diyip saygınlıklarını yitiren Yücel Sayman ve Lale Mansur’un geldiğimiz noktada savundukları hiçbir şeyin doğru çıkmamasına rağmen halen bu yanlışlarına devam edenler olması da artık kandırılmanın ötesinde bir durumdur bizce.
Bundan sonra bize düşen görev olarak elbette yeni anayasa ama ‘Nasıl Bir Anayasa’ başlıklı paneli yapmak, ‘ucube’ anıtımızın yıkılmaması için bir araya gelip ‘İnsanlığımıza’ sahip çıkmak ve bu kentin ilkel milliyetçi ve gerici zihniyetlerin at oynattığı bir kent olmasına müsaade etmemektir. Biz istersek ve bir araya gelirsek başarabileceğimiz de yaptığımız işle görülmüştür.
 

www.evrensel.net