11 Mayıs 2011 12:37

Kürt Dil Bayramı için etkinlikler yapılacak

Celadet Ali Bedirxan tarafından 1932 yılında çıkarılan Kürtçe Hawar dergisinin yayınına başladığı gün olan 15 Mayıs, 2006’da alınan bir karar ile Kürt Dil Bayramı ilan edilmişti. Kürt Dil Bayramı nedeniyle Diyarbakır’da KÜRDİDER tarafından 13-22 Mayıs günleri arasında yürüyüş, panel ve resepsiyon gibi &

Kürt Dil Bayramı için etkinlikler yapılacak

Paylaş

YOK DİYENLERE CEVABI HAWAR VERDİ

KÜRDİDER Genel Başkanı Burhan Zorooğlu, insanlık tarihinde halkların yaşamında anlamlı günlerin olduğunu, her anlamlı günün büyük bedeller sonucu gündemde yer aldığını söyledi. Kürtler arasındaki dil birliğinin sağlanabilmesi için Celalet Bedirxan ve arkadaşları tarafından 1932’de Kürtçe latin alfabesiyle oluşturulan Hawar Dergisi’nin çıktığı günde Kürt Dil Bayramı’nın kutlanmasının önemine değinen Zorooğlu, “Celalet Bedirxan bu gücünü Feqiyê Teyran, Ehmedê Xanî ve birçok Kürt dil bilimcisinden almıştır. “Kürt dili yoktur, Kürt dili yazım dili olamaz” diyenlere Celalet Bedirxan oluşturduğu alfabe ile güçlü yanıt verdi. Ulusal dil birliğinin sağlanması yönünde 79 yıl önce atılan bu adıma, Kürtler ulusal ittifakı güçlendirerek sahip çıkacak”

YÜRÜYÜŞE ÇAĞRI

Kürtlerin dil için verdiği direnişlere değinen Zorooğlu, 12 Eylül karanlığında Ferhat Kurtay’ın verdiği dil mücadelesinin önemine dikkat çekti. Celalet Bedirxan’ın Hawar Dergisi’nin birinci sayısında yer alan “Hawar bilimin sesidir. Bilimde kendini tanımaktır. Bu yüzden bizim de Hawar’ımız dilimizin tanınmasındır” yazısının önemine işaret eden Zorooğlu, “Bir halkın ruhu dilidir. Dil canlı bir varlıktır. Eğer bir dil eğitim olmazsa bu da dilin ölümle yüz yüze kalması demektir. Kürt halkının istediğe de Kürtçenin eğitim dili olmasıdır. Kürt Dil Bayramı’nda asimilasyon politikalarına ‘hayır’ diyeceğiz” dedi. 12 Haziranda milletvekili seçimlerinin olduğunu dile getiren Zorooğlu, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokunun adaylarının desteklenerek, iktidara gereken cevabın verilmesi gerektiğini söyledi. Zorooğlu, 15 Mayısta Dil Bayramı için Belediye Konukevi’nden Sümerpark’a yapılacak olan yürüyüşe bütün Diyarbakır halkını davet etti. (DiyarbakırDİHA)


ETKİNLİK PROGRAMI

* 13 Mayısta Kürt dili alanında araştırma ve çalışmaları yürüten dil bilimcilerinin de katılımı ile resepsiyon verilecek.
* 15 Mayısta Konukevinden Sümerpark’a kadar kitlesel bir yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüşün ardından çeşitli eğitim destek evlerinde dil eğitimi görmüş çocuklar ile dil programı gerçekleştirilecek.
* Kentin sokak ve caddelerine 15 Mayıs Dil Bayramı için pankartlar asılacak. Otobüslere 15 Mayıs Dil Bayramını tanıtan afişler asılacak.
* Bölgede gösteri ve yürüyüşlere katıldığı için cezaevlerinde bulunan TMK mağduru yüzlerce çocuğa, 15 Mayıs Dil Bayramı kartları gönderilecek.
* 17 ve 22 Mayıs tarihleri arasında anadilin önemine ilişkin paneller düzenlenecek.

ÖNCEKİ HABER

Blok'tan insanca yaşam için birlik çağrısı

SONRAKİ HABER

İzmir ve Adana'da çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa