Kuğulu’da direniş güzeldir

Kuğulu’da direniş güzeldir

Ankara’da doğup büyüyen her insanın çocukluğunda mutlaka Kuğulu Park’a ailesi ile gitmişliği, kuğuları ve güvercinleri beslemişliği vardır. Çocukken annemlerin beni ve kardeşimi defalarca götürdüğü park bugünlerde Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için toplanan direnişçilere ev sahipliği yapıyor.

Sevda Öndül

Hükümetin her alanda getirdiği yıkım ve yasaklara Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılacağı eklenince vatandaş patlama noktasına geldi ve Gezi Parkı’nın öncülük ettiği büyük bir direniş için tepkisini göstermeye başladı.
Evlerinden de tencere, tava, ışık yakıp söndürme ile destek verildi. İstanbul’da olduğum zamanlarda buna tanıklık edip destek vermiştim. Böyle bir birlikteliği, omuz omuza olmayı hayatımda ilk kez görüyordum. Babamla Kadıköy İskelesi’ne gidip meydandakilerle vapurdaki binlerce insanı alkışlarla uğurlamak tüylerimi diken diken etmişti.
Kuğulu Park’ta olup bitenler Gezi Parkı’ndan farklı değildi: Bedava dağıtılan yiyecek içecekler, çadır kurup orayı evi görenler, yaratıcı, öfke dolu pankartlar, kütüphanesinde öylece duran kitapları getirip ‘Kuğulu Kütüphanesi’ kuranlar, ‘Direniş Hatırası’ yazılı beze başını sokup fotoğraf çekinenler, söylenen şarkılar... İstenmeyen  görüntüler de olmuyor değil. Polisin yok yere müdahalesi bu direnişe gölge düşürmeye, onlarca insanın yaralanmasına devam ediyor. Bunlara rağmen birlikte direnmek, dayanışmak çok güzel. Direnişe ünlü isimlerin de destek vermeleri eylemcilere moral vermenin en canlı örneği. Uyanışın böylesi bir başka güzel.

www.evrensel.net