Yaralılar fişleniyor

Yaralılar fişleniyor

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Gezi Parkı’na destek eylemlerine katılıp polis müdahalesi sonrasında yaralandıkları için hastanelere başvuranlarının fişlendiğini belirtti.TBMM’de basın toplantısı yapan Atıcı, güvenlik güçlerinin müdahaleleri nedeniyle hastaneye başvuran kişiler için hastanelerde ayrı bir form tut

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Gezi Parkı’na destek eylemlerine katılıp polis müdahalesi sonrasında yaralandıkları için hastanelere başvuranlarının fişlendiğini belirtti.
TBMM’de basın toplantısı yapan Atıcı, güvenlik güçlerinin müdahaleleri nedeniyle hastaneye başvuran kişiler için hastanelerde ayrı bir form tutulduğunu söyledi. Açıklamada formu dağıtan Atıcı, “Bu, hastaların fişlendiğinin belgesidir. Burada 13 yaşından 64 yaşına kadar herkesin hastaneye neden başvurduğu ve bunların ayrı bir tabloda listelendiğini görülüyor” dedi. Sağlık Bakanlığının, bu kayıtları güvenlik güçleri ile paylaşmadığı yönünde açıklama yaptığını hatırlatan, ancak sistem üzerinden mahrem bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçebildiğine de dikkat çekti. “Gaza maruz kalırlar, astım krizine girerler ancak fişlenecekleri korkusuyla doktora gitmezler ve ölürler” diyen Atıcı şöyle devam etti: “Sorun siyasi değil insani, tıbbi ve ahlaki bir sorundur. Her türlü bilgi mahremdir. Hiçbir şekilde bu bilgiler ayrı bir dosya şeklinde tutulamaz. Bunu bilirse vatandaşlarımız; kafası kırılır, beyin travması geçirir ama doktora gitmekten korkar. İnsanlar ölebilir. Sağlık Bakanlığının derhal bu uygulamadan vazgeçmesi, tüm hastalara ne uygulanıyorsa aynı yöntemi devam ettirmesi gerekir. Gezi Parkı direnişi nedeniyle hastaneye başvuran insanların ayrı bir liste halinde fişlenmesinin derhal ortadan kaldırılması gerekmektedir.” (ANKARA)

www.evrensel.net