11 Haziran 2013 16:24

DHL’de sendika düşmanlığı tescillendi

TÜMTİS Sendikasının örgütlenme çalışmalarını sürdürdüğü DHL Lojistik’de işten atılan işçilerden Korcan Yılmaz işe iade davasını kazandı. DHL’de “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten çıkarılan Korcan Yılmaz’ın dosyasını görüşen Yargıtay, işten

DHL’de sendika düşmanlığı tescillendi

Paylaş

Korcan Yılmaz, DHL tarafından işten çıkarıldıktan sonra açtığı işe iade davasını kazanmış, mahkeme, Yılmaz’ın sendikal nedenle işten çıkarıldığına karar vermişti.

Bakırköy 13. İş Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme ayrıca, sendikal nedenlerle işten çıkarıldığından dolayı Korcan Yılmaz’a bir yıllık ücret tutarında tazminat ödenmesine ve 4 ay boşta geçen süre ücretinin ödenmesine karar vermişti. Bu kararın ardından dosya temyiz edilmek üzere Yargıtay’a gönderildi. Geçtiğimiz hafta dosyayı inceleyen Yargıtay, mahkemenin kararını onayladı. Böylece, DHL işvereninin sendika düşmanlığı tescillenmiş oldu.

DİRENİŞLER DE MÜCADELE DE SÜRECEK

Bu kararın ardından basına açıklama yapan TÜMTİS şu ifadelere yer verdi, “Sendikamız DHL Lojistik AŞ’de bir yılı aşkın bir süredir örgütlenme çalışmasını sürdürüyor.
DHL işvereni sendikal örgütlenmemizin önüne geçmek için bu güne kadar pek çok yönteme başvurdu.
İşverenin yoğun baskıları nedeniyle zor koşullarda yürüttüğümüz bu çalışma esnasında 37 üyemiz işten çıkarıldı. Sendikalı olarak işine geri dönme mücadelesi veren işçiler sendikamız önderliğinde 358 günden bu yana İstanbul, Gebze ve Bursa’da DHL depoları önünde direnişini sürdürüyor.
İşten çıkarılan üyelerimiz için işe iade davaları açıldı. Sonuçlanan davaların tamamında işveren haksız bulundu. Son olarak üyemiz Korcan Yılmaz hakkında mahkemenin vermiş olduğu karar da Yargıtayca onanmış oldu” denildi.  
DHL işvereninin sendikal mücadelemizin önüne geçmek için bir taraftan işçileri zorla Hak-İş’e bağlı Öz Taşıma-İş’e üye yapmaya çalıştığının belirtildiği açıklamada, direnişin bitirdilmesi için de fiziki ve piskolojik baskıda kurduğu kaydedildi. TÜMTİS Yönetim Kurulu açıklamasında sendikal haklara saygı gösterilene kadar mücadeleyi sürdüreceğini duyurdu.
(İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hatay’dan Taksim'e destek

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa