11 Haziran 2013 13:52

Gökçek’in sürgün cezaları Mecliste

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in ASKİ’de Tüm Bel-Sen üye ve yöneticileri hakkında verdiği sürgün cezaları, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel tarafından Meclise taşındı. Tüzel sürgünleri İçişleri Bakanı Muammer Güler’e sordu.KESK’in aldığı grev kararı

Gökçek’in sürgün cezaları Mecliste

Paylaş

KESK’in aldığı grev kararı doğrultusunda, 4 Haziranda işyerleri önünde basın açıklamaları yapmak isteyen Tüm Bel-Sen üye ve yöneticilerine belediye bürokratları tarafından saldırı yapılmış, ardından da öğlen saatinde olduğu halde eyleme katılanlar sürgün edilmişti.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Tüzel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’in ve bürokratlarının Tüm Bel-Sen’in işyerlerinde sendikal faaliyetlerinin engellenmesini ve greve katılanları pişmanlık getirmeye zorlayan genelgesini İçişleri Bakanı Muammer Güler’e sordu.

GÖKÇEK’İN PİŞMAN ETME GENELGESİNİ SORDU

Tüzel önergesinde, Gökçek’in, emekçilerin demokratik hakkı olan grev eylemini engellemeye yönelik antidemokratik ve despotik saldırılar ile yetinmeyip, sendikanın bildirisini dağıtan ve işe gelmeme çağrısına katılan çalışanlarla ilgili işlem başlattığı, pişmanlık bildirmeyenlerin “işten atılacakları” yönünde bir genelge yayınlayarak sendikal faaliyeti engellemek istediğine dikkat çekti. Sendikacılara fiili ve fiziki saldırıların kabul edilemez olduğunu belirten Tüzel, Tüm Bel-Sen’in, Ankara Büyükşehir Belediyesinde bildiri dağıtımı ve servis toplantıları sırasında fiili engellemeler ve fiziki saldırıların başında bulunan bürokratlar ve saldırılara seyirci kalan polisler hakkında ne işlem yapılacağını sordu. Tüzel Bakan Güler’e “Gökçek’in sendikanın çağrısına uyan üyeleri, pişmanlığa zorlayan, işten atmakla tehdit eden genelgesinin geri çekilip çekilmediğini” de sordu.

‘ADLİ SORUŞTURMA YAPACAK MISINIZ?’

“Hükümetinizin demokrasi anlayışında; sendikalarının çağrılarına uyan emekçilerden, pişmanlık getirmelerini istemek var mıdır?” diye soran Tüzel; 5 Haziran akşamına kadar pişmanlık bildirdiği için hakkında işlem yapılmayan; pişmanlık bildirmediği için devlet memuriyetinden çıkarılmak üzere işlem yapılan kaç belediye emekçisi olduğu sorusuna da yanıt istedi. Tüzel İçişleri Bakanı Muammer Güler’den şu sorulara da yanıt istedi:
“Belediye Başkanının eyleme katılan ve pişmanlık getirmeyenleri devlet memuriyetinden çıkarma yetkisi var mıdır? Olmadığına göre, Belediye Başkanı kendisini nasıl hukukun ve mahkemelerin yerine koyabilmektedir? Haklarında suç duyurusunda bulunulan yetkililer hakkında adli soruşturma yapılmasına izin verecek misiniz?” (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gençler talepleri ile Gündoğdu’da direniyor

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa