11 Mayıs 2011 11:22

39 yıla rağmen aynı bağlılık aynı tahammülsüzlük

2011’in 6 Mayısı, birçok yönüyle geçen senelerden farklı olmuştur. Onlarca şehirde gençliğin yoğun katılımıyla yapılan anma etkinlikleri, İstanbul’da üç bine yakın insanın ve ağırlıkla gencin Taksim’den Dolmabahçeye yürüyüşü ve Denizlerin ağabeyi, avukatı, yoldaşı Halit Çelenk&rs

39 yıla rağmen aynı bağlılık aynı tahammülsüzlük

Paylaş
GİZEM ÖRNEK

Ancak diğer taraftan, Denizlerin haksız yere idam edildiğini dile getirmek veya meclis onaylı bu idamı eleştirmek bile soruşturma konusu olmaktadır. Emek Gençliği’nin “68, 6 Mayıs 1972 ve Bugün” başlıklı broşürü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmaya konu edilmiştir. İdamın çoktan kalktığını, üstüne üstlük halkın vicdanında Deniz’i, Yusuf’u, Hüseyin’i idama gönderenlerin, ilk günden yargılanıp mahkûm olduğu düşünürsek bu soruşturma ancak Denizleri Ankara’da yan yana gömdürmeyecek kadar hortlayan korkunun hala  “siyah giyinen adamları” rahatsız söyleyebiliriz.

Türkiye’nin 68’ini, sağlıklı bir şekilde değerlendirmek ve gereken dersleri çıkarabilmek için doğru kaynaklara başvurmak önemlidir. Bugün açısından, kaderini işçi sınıfının kurtuluşuna bağlamış bir gençlik hareketinin, Dünyadaki 68 Kuşağı ile ülkemizdeki kuşağın farklılıklarını, Türkiye 68’inin özelliklerini bugün daha iyi anlayabilecek kaynaklara sahiptir. O dönem ki Komünist partilerin tutumunu, ideolojik dağınıklığı ve bilimsel sosyalizmin geri plana itilmesini, o dönemin partileri olan Adalet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye İşçi Partisi’nin devrimci gençlere yönelik tutumlarını ve en önemlisi 68 kuşağından ne öğrenmemiz gerektiğini bizlere aktaran “68, 6 Mayıs 1972 ve Bugün” başlıklı broşürü bugün daha bir ısrarla okumanın önemi artmaktadır.

ÖNCEKİ HABER

Birim ve kitle çalışması

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa