08 Haziran 2013 14:12

Alevi öğretmene din dersi yasağı

KAYSERİ’de müfettişlerin Sarız İlkokulunda görev yapan Sınıf Öğretmeni Derviş Altun’un Alevi kökenli olduğu için din kültürü ve ahlak dersi bilgisi dersine girmemesi için rapor tuttuğu öğrenildi. Eğitim Sen ve Derviş Altun duruma tepki gösterdi.Kayseri’nin Sarız ilçesinde bulunan Sarız İlkok

Alevi öğretmene din dersi yasağı

Paylaş

Kayseri’nin Sarız ilçesinde bulunan Sarız İlkokulu için hazırlanan müfettiş raporu bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. İl eğitim denetmenleri tarafından hazırlanan raporda, “4/A Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersine öğrencilere daha faydalı olacağı düşüncesiyle branşı Sosyal Bilgiler olan müdür yardımcısının girmesinin uygun olacağı gerekmektedir” şeklinde ifadeler yer alıyor. Diğer 4. Sınıfların Din Kültürü derslerine sınıf öğretmenlerinin girmeye devam etmesine rağmen, Alevi olduğu için hakkında rapor hazırlanan Derviş Altun’un 4/A sınıfına başka hiçbir derse girmeyen müdür yardımcısının girmesi isteniyor.

‘MEVZUATA DA AYKIRI’

Söz konusu sınıfın öğretmeninin Alevi kökenli olduğunu ve müfettişlerin de bu nedenle mezhepsel bir bakış açısı ile rapor hazırladığını ifade eden Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal, “Milli Eğitim mevzuatına göre okulda branş öğretmeni yoksa o derse sınıf öğretmeni girer. Bu okulda da branş öğretmeni yok. Haliyle sınıf öğretmeninin derse girmesi gerekiyor. Ancak mezhepsel bir bakış açısıyla ayrım7cılık yapılarak bu durumun önüne geçilmek isteniyor. Burada hem hukuk dışı bir uygulama hem de ayrımcılık var. Mevzuatı hiçe sayıp, mezhepsel bir düşünce ile hareket ederek ayrımcılık yapanları ve hazırladıkları raporunu kınıyoruz” dedi.

‘İNCİNDİM, YARALANDIM’

Sarız İlkokulunda görevli ve aynı zamanda Eğitim Sen Üyesi olan 17 yıllık Öğretmen Derviş Altun da (58) kendisi hakkında tutulan rapor karşısında şaşırdığını ve hazırlanan raporda yer alan ifadenin kendisini üzdüğünü ve incittiğini söyledi.
 Altun, “Bize bildirilen milli eğitim müfredatına göre hareket ediyoruz. Kafamıza göre iş yapmıyoruz. Ama buna rağmen ayrımcı bir bakış açısı ile hakkımda adeta din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girmesi zararlıdır tarzında rapor hazırlanması beni derinden üzmüştür. Alevi olmam nedeniyle şahsıma karşı yapılan bu ayrımcılık insani değildir. Bir eğitimci olarak bu durumu şiddetle kınıyorum. Hakkımı yasal yollardan arayacağım” diye konuştu.

‘HAKKIMI ARAYACAĞIM’

Hazırlanan rapor konusunda idari olarak şikayette bulunduğunu ve yeniden teftiş talebinde bulunduğunu dile getiren Altun, derslere girmeye devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Hiçbir başarı değerlendirmesi olmadan hazırlanmış bir rapor. Alevi olmam, bilimsel ve çağdaş eğitimi savunmam kimi rahatsız edebilir ki? Bu rapor inançsal ve kişisel bir saldırıdır. Kimsenin toplumu bu şekilde bölmeye hakkı yok. Gerekli itirazları yaptım. Hukuksal olarak da dava açacağım.”

Konuya Kayseri’de bulunan Alevi örgütleri, Kayseri Hacı Bektaşi Veli Derneği ve Kayseri Alevi Kültür Merkezi de tepki gösterdi. (Kayseri/Evrensel)

ÖNCEKİ HABER

Maktulün son söz 'filifu' oldu: ‘Katilcilik’

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa