Çin’de otobüs yandı: 47 ölü

Çin’de otobüs yandı: 47 ölü

Çin’in güneydoğusundaki Fujian eyaletinde şehiriçi metrobüs hattındaki bir otobüste çıkan yangında 47 kişinin öldüğü, 34 kişinin de yaralandığı bildirildi.Çin’in devlet medyası, olayın dün akşam yerel saatle eyaletin merkezi Xiamen’da 18.20'de meydana geldiğini duyurdu. Çin’in m

Çin’in güneydoğusundaki Fujian eyaletinde şehiriçi metrobüs hattındaki bir otobüste çıkan yangında 47 kişinin öldüğü, 34 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Çin’in devlet medyası, olayın dün akşam yerel saatle eyaletin merkezi Xiamen’da 18.20'de meydana geldiğini duyurdu. Çin’in metrobüsü de olarak bilinen ekspres otobüsündeki (BRT) yangının sabotaj olduğu ve şüphelinin yakalandığı ifade edildi. İlk araştırmada yangının tekerlek, yakıt deposu ya da ateşleme sisteminden kaynaklanmadığı ortaya çıkmış ve olayın bir sabotaj olduğu anlaşılmıştı. Görgü tanıkları, otobüsün alev almasının ardından yangının hızla otobüsü kapladığını söyledi.

Televizyon görüntülerinde de otobüsün yanarak kül olduğu, yaralıların hastanelerde tedavi gördüğü görülüyor.
95 kişilik otobüste yangın esnasında 90 kişinin bulunduğu, bunlardan 15’inin ise üniversite sınavına girecek öğrenciler olduğu kaydedildi. Bu öğrencilerden 7’sinin hastanede tedavi gördüğü, 8’inin ise kayıp olduğu belirtildi.

Şehirde 2008’de hizmete giren metrobüs (BRT) hattında günde 265 bin yolcu taşınıyor. Hattın bu sabah ulaşıma açıldığı da belirtildi. (ÇİN)

www.evrensel.net