07 Haziran 2013 09:48

Erciş'te doğa katliamı çalışması başlatıldı!

Van'ın Erciş ilçesi Çatak Dibi (Zortul) köyünde, AFAD tarafından müteahhit firmaya devredilen toplu konutların yapımı için binlerce ağacın kesileceği alanda askerler eşliğinde çalışma başlatıldı. Müteahhit firmanın, dün hasat toplama süresi verdiği alanda, tekrardan çalışma başlatıldı. Yaşanılan duruma

Erciş'te doğa katliamı çalışması başlatıldı!

Paylaş

'KÖYLÜLERİ KANDIRDILAR'

Dün başlatılan ağaç kıyımına köylülerin tepki göstermesi ve basın mensuplarının olayı görüntülemesinin ardından, yetkililer çalışmaları bir ay ertelemişti. Buna rağmen köye gelen firma çalışanları hazırlıklarına başlarken, askeri yetkililerin köylüleri köşeye çektiği ve kaymakamın kendilerini keşif için köye gönderdiğini söylediği belirtildi. Jandarmanın kendilerini kandırdığını söyleyen köylüler, müteahhit firma işçilerinin alanda yeniden çalışma başlattığını belirtti. Müteahhit firma tarafından başlatılan çalışmalara tepki gösteren köylüler, ağıtlar yakarak, firma yetkilileri ve askerlere tepki gösterdi.


Çalışma sonucu, bölgede bulunan yüz binlerce ağacın katledileceği belirtiliyor. Bölgede birçok kurak alan dururken, yeşil alanın seçilmesi bölge sakinlerinin tepkisini çekiyor. Köylülerin ağaçların kesilmemesi için tapulu alanlarını hibe etmesine rağmen, yetkililerin ısrarla yeşil alanı tercih etmesinin nedeni ise anlaşılamadı. (Van/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Tutmayın Yeni Şafak'ı!

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa