11 Mayıs 2011 12:17

Türkiye halkları seçeneksiz değil

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun Ankara Bağımsız Milletvekili adaylarının tanıtımında, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümünde artık alternatifin blok olduğu vurgulandı. Blokun Ankara 1 Bölge Milletvekili adayı Cercis Utaş ile 2. Bölge Milletvekili adayı Sadrettin Güvener önceki akşam Vedat Dalok

Türkiye halkları seçeneksiz değil

Paylaş

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun Ankara Bağımsız Milletvekili adaylarının tanıtımında, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümünde artık alternatifin blok olduğu vurgulandı. Blokun Ankara 1 Bölge Milletvekili adayı Cercis Utaş ile 2. Bölge Milletvekili adayı Sadrettin Güvener önceki akşam Vedat Dalokay Salonu’nda bir kokteyl ile tanıtıldılar.

TÜRKİYE ESKİSİ GİBİ YÖNETİLEMEYECEK

Ankara’daki emek ve demokrasi güçlerinden de katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Emek Partisi Ankara İl Başkanı Selma Gürkan, Kürtlerin kültürlerini yaşatmak, ana dillerini ve diğer politik taleplerini savunmak  için ayakta olduğunu söyledi. Aleviler, Kürtler, Süryaniler, Ermeniler gibi farklı kimlik ve kültürlerden, inanç gruplarından halkların, özgürlük için mücadele ettiklerini, açlığa ve sefalete terk edilen emekçi halk kitlelerinin talepleri için, gençliğin “özgür, eşit bir gelecek”, kadınların “eşitlik” için ayakta olduklarını söyleyen Gürkan, “Türkiye artık eskisi gibi yönetilemeyecek, çünkü Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku çözüm için ‘Biz de varız’ diyor. Blok bir umuttur, bu umudu büyüteceğiz” diye konuştu.

AKP’NİN ZEHİRLİ HANÇERİ...

BDP Ankara İl Eş Başkanı Songül Çelik’in katılımcıları Kürtçe selamlamasının ardından kürsüye gelen BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani de BDP’nin bağımsız adaylarla seçime katılmasına rağmen Başbakan’ın ‘korkulu rüyası’ olduğunu söyledi. Kendilerine yönelik saldırıları, “Partimiz şahsında zehirli hançeri Kürt halkının bağrına sokuyorlar” sözleriyle değerlendiren Geylani, son dönemdeki baskı ve gözaltıların Başbakanın BDP’ye tahammülsüzlüğünü gösterdiğini söyledi. Kürt halkının yöneticisiz, örgütsüz bırakılmak istendiğini belirten ve ‘demokratik çözüm çadırları’na müdahaleleri de eleştiren Geylani, “Ama Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku her seçim bürosunu çözüm aracı haline getirecektir” dedi.  

Daha sonra söz alan Ankara 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sadrettin Güvener, seçim sonuçlarıyla değil, yaratacakları mücadele deneyimi ile ilgili olduklarını belirterek, “Seçim sonuçları ne olursa olsun biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi. Ankara 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Cercis Utaş da Kürtlerin tasfiye edilmek istendiğine dikkat çekerek, “Operasyonlarla yok edilmeye çalışılıyoruz. Bizi Meclise sokmamak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Ama bizim onurlu bir mücadelemiz var. Bu mücadelemiz sürecek” dedi.

MAMAK’TA SEÇİM BÜROLARI AÇILIYOR

Öte yandan Blok’un Ankara 1. Bölge Bağımsız Adayı Cerciş Utaş’ın Mamak Türközü ve Durali Alıç Mahallesi’nde seçim büroları açıldı.  Açılışta konuşan BDP Mamak İlçe Eş Başkanı Hikmet Temel, vatandaşların yine seçim vaatleri ile karşı karşıya kaldığını ancak bu vaatle arasında Kürtlerin taleplerinin olmadığını söyledi.

Emek Partisi Mamak İlçe Başkanı Ahmet Demirel ise “Bütün hükümetler halkı kandırdı. Halk yoksullaşırken birileri zenginleşti” dedi. Kürtlerin sorununun Türklerin de sorunu olduğunu belirten Demirel, “Türkler bu sorunu ne kadar sahiplenirse çözüm de o kadar yakın demektir” dedi.  SDP Merkez Yöneticisi Burcugül Çubuk ise Utaş ve Güvener’i Meclise göndermek için tüm güçleriyle çalışacaklarını ifade etti. Alkışlar arasında konuşan Cerciş Utaş ise “Bu ülkede işsizlik, özgürlük, demokrasi sorunu var. Blok da bu sorunları halkla beraber çözmek için var” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Milliyetçi vekilin dokunulmazlığı kalktı

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa