İran’ın nükleer santrali çalışmaya başladı

İran’ın nükleer santrali çalışmaya başladı

ABD ve müttefiklerinin, İran’ın nükleer silahlar geliştirme girişiminin bir parçası olduğunu söyledikleri Buşehr nükleer santralinin ilk testi yapılıyor.İran’ın suçlamaları reddettiği Buşehr nükleer santrali projesi, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin 1974 yılında Alman Siemens şirketiyle reaktör inşa edil

İran’ın suçlamaları reddettiği Buşehr nükleer santrali projesi, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin 1974 yılında Alman Siemens şirketiyle reaktör inşa edilmesi için anlaşma imzalamasıyla başlamıştı. Şirket, 1979 yılındaki İslam devriminden sonra projeden çekilmiş ve İran, 1992 yılında Rusya ile projenin tamamlanması için 1 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

Rusya, projenin tamamlanmasına yönelik çalışmalarına 1995 yılında başladı. Rusya devlet şirketi Atomstroyexport’tan yapılan açıklamada, Buşehr nükleer santralinde kendiliğinden fizyon reaksiyonunun başlatıldığı ve reaktörün, “minimum kontrollü güç seviyesine” getirildiği, artık kontrol ve koruma sistemleriyle ilgili testlere başlandığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net