11 Mayıs 2011 10:32

Basın emekçileri NTV’yi kınadı

SABAH  ve HABERTÜRK gazetelerinde başlayan gazeteci kıyımları NTV’yle sürüyor. NTV yönetiminin “küçülme” iddiasıyla üç kameramanın işine son vermesi, meslektaşları ve örgütler tarafından kınandı.Medya patronları başka alanlarda işlerini büyütürken, medyada “küç&

Basın emekçileri NTV’yi kınadı

Paylaş

SABAH  ve HABERTÜRK gazetelerinde başlayan gazeteci kıyımları NTV’yle sürüyor. NTV yönetiminin “küçülme” iddiasıyla üç kameramanın işine son vermesi, meslektaşları ve örgütler tarafından kınandı.

Medya patronları başka alanlarda işlerini büyütürken, medyada “küçülme” iddiası ile kıyımlardan kaçınmıyorlar. 2011’in başında Sabah ve HABERTÜRK gazetelerinde başlayan kıyım NTV ile devam ediyor. NTV yönetimi önceki gün 16.00 sularında Arif Goriça, Cazım Ezgin ve Halil Kalkan isimli kameramanların işine son verdi. Profesyonel Haber Kameramanları Derneği Yönetim Kurulu da yaptığı açıklamada, işten atmalar nedeniyle NTV yönetimini kınadı.

“NTV kurumuna senelerdir emek veren, kanalın yönetici koltuklarında oturan birçok ismin kariyerinde önemli emekleri olan arkadaşlarımızın ahde vefa ilkesine bakılmaksızın işten çıkartılması manidardır... Mesleki anlamda tecrübeleri ve özverili çalışmalarıyla tüm haber kameramanlarına örnek olan arkadaşlarımızın, iş akitlerinin feshine ‘Kurumsal Küçülme’ bahanesi yerleştirilmesi bu arkadaşlarımızın emeğine ve mesleki kariyerlerine bir hakarettir” denilen açıklamada, haber kameramanları olarak bu durumu kabullenmedikleri belirtilerek, NTV yönetimi esefle kınandı.
Zorlu bir seçim sürecinde azaltılan haber kameramanı kadrolarının mevcut süreçte çalışan haber kameramanlarını da zor durumda bırakacağı, yoğun çalışma koşullarının, zaten zor şartlarda görev yapan meslektaşlarını daha da yıpratacağı kaydedilen açıklamada, “Profesyonel Haber Kameramanları Derneği olarak tüm meslektaşlarımızı işten çıkartmalara karşı birlik olmaya ve dayanışmaya davet ediyoruz” çağrısı yapıldı.

Öte yandan facebook’ta oluşturulan “yıpranıyoruz” sayfasında da meslektaşları işten çıkarmayı protesto edip, bu gidişata ‘dur’ demek için birlik olmak gerektiğini belirttiler. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Aydınlardan tam destek!

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa