Zehredilen çevre günü

Zehredilen çevre günü

Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmek istenmesine karşı gerçekleşen eylemler Türkiye’nin gündemini oluşturdu. Eylemlerin 8. günü Dünya Çevre Günü’ne rastladı. Dünya halklarının kutlamalarla geçirdiği bu gün ülkemizde can kayıplarına kadar gitti.  Bunları ‘En çevreci

5 Haziran Dünya Çevre Günü, 1972 yılında Stockholm’de kabul edildiğinden beri her yıl doğayı yok edenlerin ve buna göz yumanların yalanlarını yineleyerek kutluyor. Diğer yandan  çevre hakkını savunanların da mücadeleye çağrı yaptığı bir gün.  Dünya Çevre Günü nedeniyle bir çok kurumdan açıklama geldi. Tabiat Kanunu İzleme Girişimi yaptığı açıklamada “Günlerdir Taksim Gezi Parkı’nda sembol haline gelen nöbetimizle, ülkemizin doğasına ardı ardına ve acımasızca indirilen darbelere karşı tek yürek olduk, hepimiz için direniyoruz, direnmeye de devam edeceğiz” dedi.  Öte yandan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, bu yıl bu gün için ana temanın “Düşün, Ye, Koru” olarak belirlendiğini, bu çerçevede gıda israfını azaltmak için bir teşvik kampanyası başlatıldığını belirtti.


SADECE AĞAÇLAR İÇİN DEĞİL

Taksim Gezi Parkı direnişimiz, sadece ağaçların korunması için değil suyumuzu esaret altına alan HES’ler, güneşimiz ve rüzgarımız varken dünyanın vazgeçtiği nükleer santrallerin inşasındaki ısrar, İstanbul’un geriye kalan son ormanlarını yok edecek, su havzasını kirletecek 3. köprü, ülkemizin en verimli tarım toprakları Trakya’yı ne hale getireceğini düşünmek bile istemediğimiz Kanal İstanbul Projesi, maden ve taşocaklarından sonra ormanlarda petrol aranmasına izin verilmesi, Tabiat Kanunu ile tüm korunan alanları savunmasız bırakacak ‘yasal’ düzenlemeler, özetle ve maalesef saymakla bitmeyecek çoklukta insanın yarattığı ‘doğal olmayan’ felaketlere karşı. Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın çok yakın bir zamanda TBMM’de görüşülerek onaylanacak olması yüzünden endişelerimiz sonsuz.

*Tabiat Kanunu İzleme Girişimi


'BİRLİK OLMALIYIZ'

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, kent ve ülke için yeni bir dönemin başlangıç noktasını oluşturan Gezi Parkı direnişinin yarattığı umudun, Türkiye’nin her yerinde nükleer santrallere, HES’lere, termik santrallere, siyanürcü şirketlere, kentsel dönüşüm projelerine karşı verilen mücadelelerde yaşatılması için birlik olmaya davet etti. “AKP hükümetinin kentlerimizi ve doğa alanlarımızı rant projeleri ile talan planları karşısında mücadele etmeye, yaşamı savunmaya devam edeceğiz. İstanbul’da halkın kent çeperine sürülerek yaşam alanlarından uzaklaştırıldığı, ormanlık alanların ve su havzalarının yapılaşmaya açıldığı, tarihi ve kültürel dokuların, kent kültürünün yok edildiği kentsel dönüşüm olarak adlandırılan rant projeleri, kentin doğal alanlarını yok etme tehdidi oluşturan, koruma altındaki alanların talan edilmesi yolunu açması için planlanan 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanalistanbul gibi mega çılgın projelerden vazgeçilmesi ve acilen rant odaklı değil canlı ve insan odaklı bir kent politikasının benimsenmesi gerekmektedir.


HER GÜN 5 YAŞIN ALTINDA 20 BİN ÇOCUK ÖLÜYOR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, günümüzde yaklaşık 1 milyar insanın açlıkla mücadele ettiğine, her gün 5 yaşın altındaki 20 bin çocuğun açlıktan öldüğüne dikkat çekerek, “Sürdürülebilir kalkınma, yoksulluğun azaltılması, gıda güvencesinin sağlanması için doğal kaynaklarımızı en akıllı biçimde kullanmak ve israf etmemek zorundayız” dedi.

Bayraktar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu yıl bu gün için ana temanın “Düşün, Ye, Koru” olarak belirlendiğini, bu çerçevede gıda israfını azaltmak için bir teşvik kampanyası başlatıldığını belirtti.

Bu kampanyayla özellikle tüketiciler, perakendeciler ve ağırlama sektörü tarafından yapılan gıda israfının önüne geçilmesinin hedeflendiğini bildiren Bayraktar, bu kapsamda yapılacak çalışmalar ve oluşturulacak platformlarla israfın önlenmesi için önerilerin dile getirileceğini; bu sayede dünya çapında sürdürülebilir beslenme ve gıda güvenliği konusunda bir kültür oluşturulmaya çalışılacağını vurguladı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, her yıl 1.3 milyar ton gıdanın israf edildiğini belirten Bayraktar, bugün yaklaşık 1 milyar insan yani her 7 kişiden biri açlıkla mücadele etmekte ve her gün 5 yaşın altındaki 20 bin çocuk açlıktan ölmektedir. Bilindiği üzere açlıkla mücadelede daha fazla gıda üretmek tek başına yeterli değildir. Önemli olan sürdürülebilir üretimi teşvik ederek güvenilir ve yeterli miktarda gıdaya erişimin sağlanmasının yanı sıra üretilen gıdanın da israf edilmemesidir” dedi.


2 MİLYON AĞAÇ KESİLECEK

Üçüncü Boğaz köprüsünü (Yavuz Sultan Selim) yaptırmak istemeyen yaşam alanı savunucuları, geçtiğimiz aylarda, köprünün yapımı sırasında kesilecek olan 2 milyon ağaca dikkat çekmek amacıyla, “2 milyon İstanbullu” projesi ile köprü istemedikleri yönündeki mesajı hükümete iletmişlerdi. Bunun üzerine hükümet kanadından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprü ve otoyolun İstanbul’un kuzeyindeki son kalan akciğerlerinin zarar görmemesi için farklı teknikler kullanılacağını ve ormanların en az zarar göreceği şekilde bir güzergah belirlendiğini iddia etmişti.


BİR AĞAÇ ÖLÜR BİR HALK UYANIR Ege Çevre ve Kültür Platformu yazılı bir basın açıklaması yaptı. “Bir ağaç ölür bir halk uyanır” başlıklı basın metninde bugüne kadar siyasi iktidar tarafından doğa ve insan üzerinde uygulanan yağma ve talan politikalarının Taksim Gezi Parkı ile simgeleştiği dile getirildi. Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ağaç katliamının bir ağacı öldürürken bir halkı uyandırdığını belirten EGEÇEP basın metninde şöyle denildi:  “Adlarını sayamadığımız tüm çapulculara bin selam olsun, her yer Taksim her yer direniş olsun. Tüm yaşam savunucuları Kaz Dağları’nı, İzmir’in, ülkenin tüm sularını, ormanlarını, havasını kapitalist talana, sömürüye karşı korumak için hükümetin istifası ve talan yasalarının geri çekilmesi talepleriyle direnişe devam etmelidir. 


ŞAKA GİBİ; EROĞLU: EN ÇEVRECİ HÜKÜMET BİZİZ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, en çevreci hükümetin kendileri olduğunu belirterek, dünyanın gelecek nesillere kirletilmeden, tahrip edilmeden aktarılması gerektiğini vurguladı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Veysel Eroğlu, temiz bir çevreden sadece bir kurum veya kuruluşun değil, herkesin mesul olduğunu söyledi. Eroğlu mesajında, çevre problemlerinin, sınırlı kaynakların daha kıt hale gelmesine sebep olduğu, bu durumun da kaynakların daha verimli kullanımına duyulan ihtiyacı artırarak, çevrenin önemini bir kez daha hatırlattığına işaret etti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net