04 Haziran 2013 05:55

Uludere'de halkın direnişi çatışmayı önledi

Şırnak'ın Uludere (Qilaban) ilçesine bağlı Ortasu (Roboski) köyü kırsalında dün sabah saatlerinde askerlerin Federal Kürdistan Bölgesi sınırının sıfır noktasındaki Karaçalı (Kuraçale) Tepesi'nde operasyona çıkmasıyla geri çekilen PKK'liler ile çatışma yaşandı. Karaçalı Tepesi'ne asker

Uludere'de halkın direnişi çatışmayı önledi

Paylaş


Çatışmanın hemen ardından Roboski ve Gülyazı köyü sakinleri, çatışmanın yaşandığı bölgeye giderek yaşananları bölge halkına haber verdi. Bunun üzerine BDP, DÖKH, İHD, Barış Anneleri, MEYADER, bölge belediye başkanları, il genel meclis üyeleri ile belediye meclis üyelerinin aralarında bulunduğu yüzlerce kişi araçlarıyla Roboski köyüne geldi. Köylülerden çatışmaya ilişkin bilgi alan yurttaşlar, çatışmanın tekrar yaşanmaması için sınırın sıfır noktasında bulunan ve mayınların olduğu Karaçalı Tepesi'ne doğru yürüyüşe geçti. 2 saat süren yürüyüşün ardından yurttaşlar, çatışma bölgesine ulaştı. Çatışmanın ardından tepeye doğru çıkmaya çalışan askerler, yurttaşların tepeye çıkmasıyla birlikte durmak zorunda kaldı.

Geceyi Karaçalı Tepesi'nde ateşler yakarak geçiren yurttaşlardan bazılarının askerlere "PKK'liler bu halkın çocuklarıdır. Daha bunu anlamadınız mı? Biz daha fazla kan dökülmesine izin vermeyiz. Durun" diye seslenmesi dikkat çekti. Soğuk havaya aldırış etmeyen yurttaşlar, mayınlı arazide yakılan ateşler etrafında sabaha kadar marşlar söyleyerek, halay çekti. Kitle, havanın aydınlanmasıyla birlikte askeri tankların önünde oturma eylemi başlattı. BDP ve İHD yöneticileri ile yetkililer arasında görüşmeler gerçekleştirilirken, çatışma yaşanmasına izin vermeyeceklerini, askerlerin geri çekilmemesi durumunda bölgeyi terk etmeyerek, gerekirse bölgede çadır açacaklarını söyledi.

Halkın tanklarının önünde başlattığı oturma eylemi, sloganlar eşliğinde devam ederken askerler geri çekilmeye başladı. (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Sinemacılar: Neden gezideyiz?

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa