10 Mayıs 2011 12:36

TMMOB: Tarih bizi göreve çağırıyor

Demokratik ve sosyal haklar talebiyle 15 Mayıs’ta Ankara’ya gelecek olan binlerce mimar ve mühendis, mitinge katılım çağrısı yaptı. “Tarih bizi göreve çağırıyor” başlığı ile yapılan çağrıda, Kürt sorunun çözümünden, özgürlük ve demokrasi taleplerine kadar birçok talep dile ge

TMMOB: Tarih bizi göreve çağırıyor

Paylaş

15 Mayıs’ta seçim bildirgelerini alanlara çıkarak yayınlayacak olan Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), mitinge katılım çağrısında bulunarak, bildiri dağıttı. Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen TMMOB üyeleri adına açıklamayı yapan Mustafa Erdoğan, Türkiye’nin tarihsel bir süreçten geçtiğini belirterek, 24 Ocak 1980 tarihinde alınan kararlarla birlikte neo-liberal politikaların bugün doruğa çıktığını söyledi. Ekonomik ve sosyal alanda da yaşananları “AKP’nin dikta rejimi özlemi” sözleriyle tanımlayan Erdoğan, yapılan özelleştirmeleri, esnek ve kuralsız çalışmayı ve sendikasızlaştırmayı eleştirdi. Yaşananların kendi alanlarında da büyük tahribatlar yaşandığını ve birçok mühendis ve mimarın işsiz kaldığını anımsatan Erdoğan, “Biz böylesi koşullarda yaşamak istemiyoruz” dedi.

15 Mayıs’ta Ankara’da alanlara çıkacaklarını belirten Erdoğan, Sıhhiye Meydanı’nda yapacakları mitingin nedenlerini de, “gericiliğe ve karanlığa karşı aydınlığı savunmak, demokrasi ve özgürlük için, Kürt sorunun barışçıl ve demokratik çözümü için, cinsiyet ayrımcılığına hayır demek için, özerk ve demokratik üniversite için” sözleriyle dile getirdi.
TMMOB üyeleri daha sonra Yüksel Caddesi, Kızılay Meydanı, Sakarya Meydanı’nda mitinge katılım bildirileri dağıttı.

GEBZE’DE BASIN AÇIKLAMASI

Gebze’de temsilciliği bulunan TMMOB Gebzelileri mitinge davet etti. Gebze Eskiçarşı başında toplanan mühendisler çeşme önüne kadar sloganlarla yürüdü.

Çeşme önüne gelen mimar ve mühendisler adına açıklama yapan Gebze temsilcisi Mehmet Ali Elma, “Demokrasi için çalışma yaşamımızı düzeltmek için, geleceğimiz için, 8 saat çalışma hakkımız için, insanca yaşanabilecek bir ücret için, ana dilde eğitimin yapılabilmesi için, Kürt sorununun demokratik temelde çözülmesi için, bağımsız demokratik Türkiye için, Ankara’ya Mitinge gidiyoruz . Gebze’nin kamuoyundan destek istiyoruz” dedi. (Gebze /EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da 4 ayda 128 kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

Ne olacak bu Brexit’in hali?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa