31 Mayıs 2013 17:00

‘Niye bu kadar gürültü yaptınız’

Metal işçilerinin uzun süredir devam eden toplusözleşme mücadelesinde Türk Metal Sendikasının yüzde 7’ye imza atmasına demir çelik işçileri tepki gösterdi. Haberi gece vardiyasındayken aldıklarını söyleyen işçiler açıklanan yüzde 7 rakamına kimsenin inanmadığını ve inanmak da istemediğini belirter

‘Niye bu kadar gürültü yaptınız’

Paylaş
Turan Kara

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORUZ

Ege Çelik’te gece İnternet üzerinden haberi duyduklarını ve fabrikada tartışmaya başladıklarını söyleyen bir işçi “Yüzde 7 zam herkeste hayal kırıklığı yarattı. Fabrikada hemen hemen herkes sendikadan kuşku duyuyordu ‘yine satacak’ diye ama hepimiz de bu sözleşmede doğru düzgün bir zam bekliyorduk. Yüzde 18 deyip yüzde 7 almak çok büyük bir başarısızlık” dedi.

Bir diğer işçi ise “Bu sene masaya yumruklarını vuracaklarını söylediler, atıp tuttular ama acizlik yaptılar bence. Büyük laflar edip, büyük yeminler verdiler. Sonuçta patronlar ne istiyorsa o oldu. Bu sene de alamazsak zammı ne zaman alacağız? Niye böyle bir ihanet ettiler? Fabrika kazandıkça kazanıyor, biz de kaybediyoruz” dedi.

Ege Çelik’te bin lira ile işbaşı yapıldığını, 10 yıllık işçinin 1200 lira aldığını ifade eden işçi, “Adalet mi bu? 1000 lirayı nerede olsak alırız, demir çelikte çalışmamızın farkı nerede? Çok ağır koşullar var, patronda da para var. Ama vermiyorum, sıkıysa alın diyor” diyerek sendikanın verdiği sözlerin arkasında durmadığını, bu yüzden de ihanet ettiğini belirtiyor.

ÜCRETLERİMİZ YÜZDE 50 DÜŞÜRÜLDÜ

Ege Çelik işçileri sendikanın Vardiya dergisinde Kardemir’de alınan yüzde 42 zammın eleştirildiğinden, zammı alan sendikaya hakaret edildiğinden bahsederek, “Neymiş sözde eskiden işçilerin ücretleri düşürülmüş onun için yüzde 42 almışlar. Aslında ücretler eski düzeye çıkmış, bu sendika da zam filan almamış. Ya kardeşim sen de bizim düşürülen ücretlerimizi geri al, zam da alma yeter. Bu fabrikada ücretler yüzde 50 düşürüldü, sizin sayenizde düşürüldü. Bu sendika onay verdi bu duruma. İşçiler de kendi çabasıyla dava açtı, onu da engellediniz. Kendi işçinize sahip çıkmadınız” diyerek sendikanın açıklamalarına tepki gösterdi.

KİME SORDULAR DA İMZALADILAR

İDÇ ve Habaş’ta da durum çok farklı değil. İşçiler açıklanan zam oranına da, kendilerine haber verilmeden, yöneticilerin karar almasına da tepkililer. İDÇ’de çalışan bir işçi, “Bu kararı neye göre verdiler, kime danıştılar? Yüzde 7’nin yeterli olduğunu ve kabul ettiğimizi nasıl düşündüler? Bizden habersiz, bize rağmen alınan bir karar. Zaten bu sendikadan da daha fazlasını beklemek aptallık olur. Herkes Bursa’yı ve Arçelik’i konuşuyor ve takip ediyor. En çok ses onlardan çıkmıştı. Düşük bir zammı kabul etmeyeceklerini söylemişlerdi. Oralarda bir şey başlarsa buralarda da sessiz kalınmaz” dedi.

İşçilerin geneli zam oranını beğenmez ve kabul etmezken hemen hemen bütün işçiler sendika temsilcileri ile tartışıyor. Genel soru ise, “Madem bu zammı alacaktınız bu kadar gürültüyü niye yaptınız? Neden ortalıklarda bağırıp çağırdınız, bizi beklentiye soktunuz” oluyor. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Fırtınadan yeni bir Ortadoğu doğsun

SONRAKİ HABER

#10yearschallange "Bu kadınların 2019'da çekilmiş fotoğrafları yok"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa