31 Mayıs 2013 11:38

Kamu emekçileri iş güvencesine sahip çıkıyor

KESK’in, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklerle ilgili 5 Haziran’da yapacağı grev öncesi yaptığı referandum oylaması sürüyor. Ülkenin birçok ilinde kurulan sandıklarda emekçiler oy kullanarak iş güvencesine sahip çıkacaklarını belirtiyor.İzmir’de Şirinyer Vergi Dairesin

Kamu emekçileri iş güvencesine sahip çıkıyor

Paylaş

İzmir’de Şirinyer Vergi Dairesinde bina girişine konulan sandıkta yüze yakın kamu emekçisi oy kullandı ve kullanılan oyların tamamı yasadaki değişikliğe “hayır” oldu. Oy kullanmanın ardından işyerinde örgütlü olan BES İzmir Şubesi tarafından açıklama yapıldı. “Sözleşmeli köle olmayacağız”, “Emekçiler burada, hukuk nerede”, “Hükümet’in memuru olmayacağız” ve “Kamuda CEO istemiyoruz” sloganları atıldı.

Açıklamayı okuyan BES Yönetim Kurulu Üyesi Selda Elif Demirci, yapılmak istenen değişiklikle emekçilerin lehine bir tane bile düzenleme olmadığını belirterek, “Bugün kamu emekçileri olarak önümüzde iki yol var. Ya işimize güvencemize göz koyanlara karşı geleceğimize sahip çıkmak için örgütlü mücadeleyi yükselteceğiz ya da AKP’ye biat eden hükümet memurluğu ile güvencesiz esnek kuralsız çalışmanın gönüllü kulları olacağız” dedi.

BES İzmir Şubesi dün Karşıyaka Adliye, Nüfus Müdürlüğü ve Vergi Dairesi’nde de referandum için sandık kurdu. Özellikle Adliye’de sandığın içeri girmesine engellenmeye çalışıldı. Bunun üzerine BES yöneticileri sandığı içeri sokmakta ısrar edip, engelleyenler hakkında, sendikal faaliyeti engellemekten tutanak tuttu. Ardından kapılan açılarak sandıklar işyerlerine konuldu.
Tepecik ve Yeşilyurt Devlet Hastaneleri’nde de 657 sayılı kanunda yapılmak istenen değişikliklere karşı imza toplanarak, sağlık emekçileri 5 Haziran’da yapılacak greve çağrıldı.

‘GÜVENCELİ ÇALIŞMA’ İSTEDİLER

KESK’in aldığı karar doğrultusunda dün de Ankara’da Mamak Belediyesi’nde referandum sandığı kuruldu.
KESK Ankara Şubeler Platformu’nun çağrısı ile dün Mamak Belediyesi önünde referandum sandığı kuruldu. Tüm Bel-Sen Ankara 2 No’lu Şubesi üyeleri belediye emekçileri, Meclis’teki torba yasa tasarısına karşı 5 Haziran’daki greve de çağrı yaptılar.
Burada konuşan Tüm Bel-Sen Ankara 2 No’lu Şube İdari Sekreteri İsmail Kaygusuz, 657 sayılı yasa ve pekçok yasada değişiklik getiren torba yasa tasarısındaki hak kayıplarına vurgu yaptı. Bu düzenleme ile 2.5 milyonu aşkın kamu emekçisinin umutlarının bir kez daha  karartıldığını söylen Kaygusuz, tüm kamu emekçilerine 5 Haziran’da yapılacak greve katılma, mücadele etme çağrısı yaptı.
Açıklamanın ardından belediye emekçileri kurulan referandum sandığına oy kullandılar. Emekçilerin 657 sayılı yasada değişikliğe “hayır” oyu kullandıkları gözlendi.

MARDİN’DE GREV HAZIRLIĞI

TÜM Bel-Sen Mardin Şubesi, üyeleri, 5 Haziran’da Türkiye genelinde yapılacak grev öncesi Kızıltepe Belediyesi’nde biraraya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında konuşan Tüm Bel-Sen Mardin Şube Başkanı İzzettin Karaboğa, “Bugün TBMM’de olan hükümet memurluğu yasa tasarısına ve her an bu tasarıya eklenme ihtimali olan rotasyon, yani sürgün düzenlemesine, performansa dayalı ücretlendirmeye, uyanık tüccar hesabıyla disiplin cezalarının değiştirilmesine, iş ve ücret güvencemizin tamamen ortadan kaldırılmasına karşı 5 Haziran tarihinde greve çıkacağız” dedi.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Sakıncalı’ olan ne?

SONRAKİ HABER

İsveç’te Sosyal Demokrat-Yeşiller ‘sağcı’ hükümeti kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa