Alevilere yönelik tehdit kınandı

Alevilere yönelik tehdit kınandı

Alevi örgütleri, Amasya’ya cemevi yaptıran Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Çelebi’nin evinin duvarına çarpı işareti konulup ‘ölüm’ yazılmasına tepki gösterdi.Karadeniz bölgesindeki Alevi dernekleri ve kuruluşları, Amasya’da ortak bir basın açıklaması düzen

Karadeniz bölgesindeki Alevi dernekleri ve kuruluşları, Amasya’da ortak bir basın açıklaması düzenledi. Çorum Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, Çorum Alevi Kültür Merkezi Derneği ile Sulova, Merzifon ve Gümüşhacıköy’deki Alevi kuruluşlarının temsilcileri, Amasya’ya giderek Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Çelebi’ye destek verdi.

Dernekler adına ortak açıklamayı okuyan Çorum Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı ve Çorum Alevi Kültür Merkezi Derneği Başkanı Nurettin Aksoy, “Ülkemizde son zamanlarda Alevileri endişelendiren bir süreç yaşanmaktadır” dedi. İnancını yaşatmaktan ve bu uğurda demokratik mücadelesini yürütmekten başka hiç kimseye zararı olmayan bir topluluğun hedef haline getirildiğini belirten Aksoy, “Alevileri bir çatışma ortamına çekmeye çalışanlar başarılı olamayacaklardır” diye konuştu. Hükümetin Alevilere karşı ayrımcı ve nefret dili kullandığını vurgulayan Aksoy, “Bu ülkenin barış içerisinde kardeşçe yaşaması için hükümet yetkililerinin, bu dil ve tavırdan derhal vazgeçmesi gerekmektedir” dedi.

Aksoy şöyle devam etti: Alevileri bu tehditlerle yıldıracağını zannedenler, Alevilerin tarihine bir baksınlar. Binlerce yıldır çok büyük katliamlara uğradığı halde bu inanç bugün dindik ayakta durmaktadır.

Yaşanan olayın aydınlatılmasını isteyen Aksoy, olayın takipçisi olacaklarını söyledi. (Çorum/EVRENSEL)

www.evrensel.net