29 Mayıs 2013 11:56

‘Üzülmesinler diye ailemize söylemiyoruz’

CHP, Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri Muğla Milletvekili Nurettin Demir,  Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Antalya L Tipi Cezaevi’nde, Pozantı Cezaevinde taciz ve tecavüz olaylarından daha vahim bir tabloyla karşı karşıya olduklarını bildirdiler. Hazırlanan raporda çocukların, durumu ailelerin

‘Üzülmesinler diye ailemize söylemiyoruz’

Paylaş

Çocukların birebir ifadelerinin yer aldığı raporda çocuklar şöyle sesleniyor: “Biz ailelerimizin buradaki olayları duymasını istemiyoruz, dayak yesek de baskı olsa da aramızda kapatıyoruz. Onlara söylemiyoruz, üzülmesinler diye...”

Çocukların psikolojilerinin bozulduğu vurgulanan raporda, tecavüz ettiği ileri sürülen tutukluların cezaevi idaresi tarafından da korunduğu iddia edildi. Raporda, çocukların revire çıkmakta zorlandıklarına da dikkat çekildi.

REVİR DEĞİL İŞKENCEHANE

Yine çocukların ifadelerine göre, doktora gitmekte zorlanan çocuklar, psikolojik sorunları olduğunda veya disiplin cezası aldıklarında revire kilitleniyor. Revirde uygulanan muamelenin adeta bir tür işkence olduğunu belirten çocuklar, revirde kaldıkları süre boyunca hem fiziki hem de manevi şiddete uğradıklarını anlattılar.

Rapora göre mağdur çocuklardan biri revir cezasını şöyle anlattı: 3 ay kaldığım revirde güneşi görmeden, kimseyle konuşmadan yaşadım”.

‘TECAVÜZ ÖRTBAS EDİLİYOR’

Raporda dikkat çeken başka bir konu da ‘koğuşlarda sürekli kaba dayak ve hakarete uğrayan çocuklara yönelik tecavüz girişimlerinin yaygın olduğu’. Mağdur çocuklar bu durumu da raporda şöyle anlattı: “Tecavüzcüler biriktirdikleri ilaçları daha sonra çocuklara veriyor, ve böylelikle çocukları sersemleterek tecavüze yelteniyorlar.

Tecavüze teşebbüs edenlerin, bu ilaçları kendilerine karşı koymalarını engellemek için çay veya diğer içeceklerin içine koyuyorlar”

Yaşanılan olayların hep örtbas edildiğini söyleyen mağdurlar, “İtiraz edeni dövdüler. Hücrelerde de dövdüler” diye anlattılar.


RAPORDAKİ ÖNERİLER

* Mağdur çocuklar, derhal başka bir cezaevine sevk edilsin.
* Adalet Bakanlığı acilen bir açıklama yapmalı ve konuyu yakından takip etmeli.
* Bağımsız bir heyet tarafından acilen konu etraflıca araştırılmalı.
* İddia edildiği gibi idarenin bir ihmali olduğu konusunda soruşturma başlatılmalı.
* Mağdur çocuklar ve tüm diğer genç mahkumlar derhal ciddi bir rehabilitasyon programına alınmalı.
* Cezaevlerinde yoksul çocuklara yönelik ekonomik yardımlar sağlanmalı. 


ADALET BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Adalet Bakanlığı, Antalya L Tipi Cezaevi’ndeki tecavüz iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Adalet Bakanlığı, Antalya L Tipi Cezaevi’yle ilgili iddiaları incelemek üzere iki müfettiş görevlendirdiğini açıkladı. Müfettişlerin çalışmalarını hala sürdürdüğünün belirtildiği açıklamada, iddialara ilişkin adli soruşturmanın başlatıldığı da bildirildi. Açıklamada, müfettişlerin iddialara ilişkir raporları tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. (Ankara/EVRENSEL)


ÇOCUK CEZAEVLERİ İŞKENCE VE TACİZ YUVASI http://www.evrensel.net/news.php?id=58110

ÖNCEKİ HABER

Galatasaray finale yakın

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa