'Er Utku Kalı'ya özgürlük'

Reyhanlı’da yaşanan ve 52 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıların ardından hacker grubu RedHack tarafından yayımlanan istihbarat belgeleriyle ilgili olarak tutuklanan Er Utku Kalı’nın ailesi ve avukatları basın toplantısı düzenledi. Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına Kalı’nın babası Mahmut Kalı, annesi Gön&

‘UTKU KALI SUÇSUZ’

Toplantıda ilk olarak konuşan Kalı’nın ablası Avukat Ceren Kalı, kardeşinin gözaltına alındığını RedHack isimli hacker grubunun istihbarat belgelerini İnternet’te yayımlamasından iki gün sonra öğrendiklerini söyledi. “Reyhanlı patlamalarına dair gizli belgeleri sızdıran er yakalandı, tespit edildi, bulundu gibi kesinlik içeren açıklamaları birlikte dinledik, bu açıklamalar bizzat devlet yetkililerince yapılmıştı” diyen Kalı, bitmemiş bir soruşturmada kesin yargılar kullanılmasının hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Ceren Kalı kardeşinin tutuklanmasındaki gerekçelerin hukuki dayanaklardan yoksun olduğunu vurguladı. Ceren Kalı, “Kardeşim belgenin sisteme geldiği saatlerle görev saati çakıştığı için şüpheli olarak görülüyor” dedi. Ceren Kalı, Kalı ailesi olarak Utku Kalı’nın suçsuz olduğunu tüm kamuoyunun duymasını istediklerini söyledi.

Ceren Kalı’nın ardından konuşan anne Gönül Çeçen, “Haberi aldığımızdan beri şoktayız, benim oğlum pırıl pırıl genç bir çocuk” derken, baba Mahmut Kalı,”Çocuğumuzu devlete emanet ettik. Bizim geleneklerimize göre emanet değerlidir. Emanetimize zarar gelmemesi için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net