28 Mayıs 2013 14:25

Aile boyu boykot

Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümüne ilişkin süreç devam ederken hâlâ cezaevlerinde olan KCK tutukluları en önemli gündemlerden biri. Aileleri de düşünüldüğünde KCK adı altında sürdürülen operasyonların mağdur ettiği insanların sayısı binlerle ifade ediliyor. Ekeren ai

Aile boyu boykot

Paylaş
Cengiz Oğlağı

‘PSİKOLOJİMİZ BOZULDU’

Şırnak’ın Cizre ilçesi Cudi Mahallesi’nde ikamet eden 48 yaşındaki Ahmet Ekeren, 2012 yılının ocak ayında KCK operasyonları kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. 2 eşli ve 22 çocuğu olan Ekeren’in ilkokul ve lisede okuyan 16 çocuğu var. Çocuklardan Dilber Ekeren, babalarının tutuklanmasından sonra psikolojilerinin bozulduğunu belirterek, “Babamız uzun süredir tutuklu. Babamız bırakılmadığı sürece okulu ailece boykot edip gitmiyoruz. Başlatılan bu barış sürecinde babamızın özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz” dedi.

‘BU KADAR HAKSIZLIK YETER’

Ekeren’in ilk eşi Fehime Ekeren ise eşinin tutuklanması ile birlikte ailenin tüm yükünü taşımak zorunda kaldığını belirterek, “14 çocuğum var. Bunların 8’i okula gidiyor. Kumamın da 8 çocuğu var. Onun da tüm çocukları okula gidiyor. Bu durumu daha fazla idare edemiyoruz. Eşim bir yıldan fazladır Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu. Bu tutuklamayla çocuklarımızla mağdur edildik. Küçük kızım hasta. Adana’da tedavi edilmesi gerek. 17 yaşındaki oğlumun bir bacağı protez. Bize bakacak kimse yok. Eşimin bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum. Çocuklarımın hastane ve okul masraflarını karşılayamıyoruz. Bunun için çok üzülüyorum” şeklinde konuşuyor. Eşinin yalnızca Kürt kimliğinden dolayı tutuklandığını söyleyen Fehime Ekeren, “Haksız yere tutuklanan herkes serbest bırakılsın. Eşim özgürlüğüne kavuşana kadar 16 çocuğumuzu okula göndermeyeceğiz. Başbakana sesleniyorum; Bu kadar haksızlık yeter artık” dedi.

‘ARTIK KENDİMİZE BAKAMIYORUZ’

Maddi olarak da büyük zorluklar yaşadıklarını söyleyen Fehime Ekeren, “Bu kadar çocuğa bakmakta zorlanıyoruz. Eşimin tüm mahkemeleri Diyarbakır’da. Her defasında Diyarbakır’a gidiyoruz. Artık kendimize bakacak durumumuz kalmadı” diyor. Eşine somut hiçbir suçlama yöneltilmediğini, buna rağmen 2 yıldır tutuklu olduğunu, eşinin babasının da oğlu tutuklandıktan 2 ay sonra üzüntüden yaşamını yitirdiğini  söyleyen Ekeren, “Mağduriyetimize son verilene kadar çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz” dedi. (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Roland Garros’a yağmur damgası

SONRAKİ HABER

Davutpaşa patlamasının davası yarın: Aileler adalet arıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa