28 Mayıs 2013 12:23

Büyük savaşlardan hayalet görüntüler

KAPISINDA ‘Hastaysanız bu odaya girmeyin’ uyarısını geçip, karanlık bir odada savaştan kaçan insanların fotoğrafları, videolar ve seslere doğru yürüyoruz. Bu karanlıkta, yaşanılan her hangi bir savaşta, yanmış, aç kalmış ya da öldürülmüş insanlardan sadece bir kaçı ansızın karşınıza çıkıyor.

Büyük savaşlardan hayalet görüntüler

Paylaş
Ezgi Görgü

KAPISINDA ‘Hastaysanız bu odaya girmeyin’ uyarısını geçip, karanlık bir odada savaştan kaçan insanların fotoğrafları, videolar ve seslere doğru yürüyoruz. Bu karanlıkta, yaşanılan her hangi bir savaşta, yanmış, aç kalmış ya da öldürülmüş insanlardan sadece bir kaçı ansızın karşınıza çıkıyor. Karanlık bir odaya yerleştirilen görüntüler, bir sürü insanın korkuyla dolu yüzleri duvarlarda yansıyor.

İngiliz Sanatçı Mat Collishaw’un ‘Hayalet Görüntü’ adını taşıyan çalışmalarıyla  Türkiye’deki ilk sergisi açıldı. Collishaw, 20 yıldır sürdürdüğü sanatsal üretimlerini bu sergi için bir araya getirmiş. Küratörlüğünü Başak Doğa Temür’ün üstlendiği sergide sanatçının 1990’lardan bugüne ürettiği 18 yapıtı yer alıyor.

Mat Collishaw’un ‘Hayalet Görüntü’lerinin yer aldığı videoda Barbarossa Harekatı’ndan korkunç görüntüler var. 1941 Haziranında Nazi Almanya’sının Sovyetler Birliği’ne girmesiyle başlamış, katılan insan gücü ve sonuçları açısından tarihe en büyük kara harekatı olarak geçmişti. Nazilerin tutumunu göz önünde bulundurduğumuzda binlerce insan hayatını kaybetmişti. Sanatçı videolarında kullandığı özel bir teknikle insanların yüzlerindeki korkuyu, bombardımandan kaçışan küçük çocukları gerçekçi bir şekilde gösteriyor.

Collishaw, hazırladığı çalışmasında ölümü merkeze almış. Görüntülerde bir yandan savaşta öldürülen insanları görüyoruz. Farklı bir ekranda da savaşın diğer cephesinde görev alan S.S. subaylarının canlı teslim olmamak için yaptıkları toplu intiharlarını izliyoruz. Birazdan esir düşecek Nazi askerleri intihara zorlanıyorlar. İstedikleri gibi yiyip içip ve sevişip sonunda intihar ediyorlar.

Collishaw, bu sergi için özel olarak “Ödüllü Mahsul” başlıklı video yerleştirmesini de dünyada ilk kez bu sergide gösteriyor. Video, 1993 yılında Kevin Carter’ ın Sudan’da çektiği, Afrika’daki açlığın simgesine dönüşen Pulitzer ödüllü fotoğraftan esinlenilmiş.

Savaşta Nazilerden kaçan insanlardan intiharla son bulan yaşamlara kadar savaşın her yönden panoramasını sunan Collishaw, bu sergisiyle adeta savaşa lanet yağdırıyor. Sınırlarımızda bombalar patlarken, savaşın hiçbir şekilde tarafı olmayan masum insanlar parçalara ayrılırken, lağım çukurlarından parçalanmış cesetler ortalığa saçılırken bu sergi bir parça daha görülmeyi hak ediyor. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

THY grevine ‘lokmalı’ destek

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa