09 Mayıs 2011 13:01

TMMOB mitinge hazırlanıyor

Mühendis, mimar ve şehir plancıları 15 Mayıs Pazar günü Ankara’da TMMOB mitinginde buluşacaklar. Mesleki taleplerini Sıhhiye Meydanı’nda dillendirecek olan TMMOB üyeleri diğer yandan bağımsız ve demokratik bir ülkede kardeşçe yaşama dileklerini alana yansıtacaklar.“Haklarımız, geleceğimiz, halkımız, ülkemiz iç

TMMOB mitinge hazırlanıyor

Paylaş
Cem Gurbetoğlu

“Haklarımız, geleceğimiz, halkımız, ülkemiz için Ankara’dayız” diyen mühendis, mimar ve plancılar, Pazar günü saat 10.00’dan itibaren Tren Garı’nda toplanmaya başlayacaklar. Buradan Sıhhiye’ye yürüyecek olan TMMOB üyeleri güvencesiz çalışmaya, taşeronlaştırmaya ve sendikasızlaştırmaya “hayır” diyecekler. Hükümetin TMMOB yasasına yönelik siyasi müdahale girişimlerine tepki gösterecek olan TMMOB üyeleri, iş kazalarında daha fazla meslektaşlarını yitirmemek için “insan odaklı işçi sağlığı ve iş güvenliği” talebini alanda yükseltecekler. TMMOB üyeleri kentlerin, ormanların, derelerin, madenlerin kar hırsıyla yağmalanmasına da “dur” diyecekler.

KADINLAR VE ÖĞRENCİLER DE ALANDA OLACAK

Öğrenci üyeler de alanda yer alacaklar. Demokratik, parasız eğitim, özerk üniversite talebiyle alana çıkacak olan öğrenciler, nitelikli meslek eğitiminin önündeki engellerin kaldırılmasını isteyecekler.

TMMOB üyeleri ülke sorunlarına da alanda söz söyleyecekler. Gericiliğe, karanlığa, ırkçı milliyetçi anlayışlara alandan “hayır” diyecek olan mühendis, mimar ve plancılar, “Öznesinde insan olan özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik bir anayasa”, “Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümü”, “Basın üstünde artan baskılara son verilmesi” gibi taleplerini dile getirecekler. Kadın üyeler de, her türlü cinsiyet ayrımcılığına karşı TMMOB mitinginde olacaklar.

MADEN KAZALARI CAN ALMASIN DİYE

Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun da yaptığı yazılı açıklamada, mitinge çağrı yaptı. Özelleştirme ve taşeronlaştırma gibi uygulamaların madencilik sektörünü küçülttüğü, uzun yıllar sonucu elde edilen bilgi ve deneyim birikimini dağıttığını kaydeden Torun, istihdam azalırken, maden kaynaklarının sermayenin ve çok uluslu şirketlerin talanına açık hale getirildiğine dikkat çekti. Yanlış politikalar sonucu mühendislerin kendi uzmanlık alanlarında iş yapamaz hale getirildiklerini belirten Torun, iş bulabilen meslektaşlarının da yoksulluk sınırının altında güvencesiz şekilde çalışmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.  

Özelleştirme ve taşeronlaştırmanın iş kazalarında belirgin bir artışa yol açtığını vurgulayan Torun, 2008 yılında 43, 2009 yılında 92, 2010 yılında ise 105 kişinin maden kazalarında hayatını kaybettiğini hatırlattı. Torun, 2011 yılının ilk beş ayında 27 maden emekçisinin yaşamını yitirdiği, Şubat ayında Afşin‘de yaşanan kazada toprak altında kalan ikisi mühendis 9 maden emekçisinin cesetlerinin hala çıkarılmayı beklediğine dikkat çekti. Torun, yaşanan sorunlara karşı tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarını 15 Mayıs mitingine katılmaya çağırdı.

TTB’DEN DESTEK

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi de yazılı bir açıklamayla TMMOB mitingine destek olacaklarını duyurdu. TTB’nin de benzer taleplerle uzun süredir mücadele içinde olduğu, geçtiğimiz günlerde greve çıktığı hatırlatılan açıklamada, TTB’nin TMMOB mitingini kendi eylemleri olarak gördüğü bildirildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Nasıl bir anayasa istiyoruz?’

SONRAKİ HABER

AK Parti Cihanbeyli ilçe yönetimi istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa