25 Mayıs 2013 10:13

Şiir hayatı yener!

TARİH ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği tarafından düzenlenen “Uluslararası Şiirİstanbul Festivali”nin 8.’si, 1-4 Haziran tarihleri arasında “Şiir Hayatı Yener” manifestosuyla İstanbul’un değişik mekanlarında gerçekleştirilecek.Bugüne kadar 67 ülkeden 181 yabancı ve 300’ün üzerinde ‘y

Şiir hayatı yener!

Paylaş

TARİH ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği tarafından düzenlenen “Uluslararası Şiirİstanbul Festivali”nin 8.’si, 1-4 Haziran tarihleri arasında “Şiir Hayatı Yener” manifestosuyla İstanbul’un değişik mekanlarında gerçekleştirilecek.
Bugüne kadar 67 ülkeden 181 yabancı ve 300’ün üzerinde ‘yerli’ şairi ağırlayan festivalde, bu yıl da 12’si yabancı 17’si yerli toplam 39 şair şiirseverlerle buluşacak.
“Hayatın saldırısı altındayız. Yeni bir hayat bu. Küreselleşen kapitalizmin organize ettiği bir hayat... Masum değil, insanın temelden varoluşuna saldıran bir hayat. Bu küresel saldırıya karşı insanlığın güçlü, kadim bir silahı, dostu var: Şiir… Şiiri ve kelimelerimizi bizden asla alamayacaklar. Çünkü hala şairler var. Şiir, hepimizi kuşatan bu insansız hayatı yenecek!... Hep yendi çünkü, en çok da yenildiği, bilgiç tavırlar, salyalı gülümsemelerle artık bittiği ilan edildiği zamanlarda. Yeter! Şiir var! Ve şiir, bu hayatı yener!” ifadelerinin de yer aldığı manifestoyla başlayacak olan festival, Suriye’den Abdüsselam Hallum, Mısır’dan Ahmed El Şahavi, Fas’tan Ayşe Basri, Romanya’dan Carolina Ilıca ve Dımıtru M.Ion, Filistin’den Gassan Zaqdan ve Hanan Awwad, Sırbistan’dan Sanja Domazet, Bulgaristan’dan Sasho Serafimov, Fransa’dan Jean-Luc Pouliquen ve Makedonya’dan Katice Kulavkova’yı ağırlayacak.  
Türkiye’den ise Ahmet Ada, Aydan Yalçın, Ayten Mutlu, Arife Kalender, Ertan Mısırlı, Fatma N., Hasan Erkek, İlyas Tunç, İhsan Tevfik, Mesut Şenol, Metin Fındıkçı. Mustafa Köz, Özcan Ünlü, Pelin Batu, Sina Akyol ve Şükran Belen şiirlerini sunacak.  
Şiir dinletisi, genç şairler ve geleneksel kadın şairler buluşması, sergi, panel, ödül törenleri, atölye çalışmaları, okul etkinlikleri ile zengin bir içerik sunan etkinliğin açılışı, modern müziğimizin usta temsilcilerinden Timur Selçuk ve kızı Hazal Selçuk’un konseriyle 1 Haziran’da Aya İrini’de saat 19.30’da yapılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Genç Sait Faikler’ buluşuyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa