09 Mayıs 2011 10:58

Kocaeli ve Bursa’da ‘siyasete’ saldırı

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarına ait seçim bürolarına yönelik son günlerde gelişen saldırılar, giderek sistematik bir hal almaya başladı.Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Kocaeli Bağımsız Milletvekili Adayı Emrullah Bingül’ün Gölcük seçim bürosu açılışı sırasında ol

Kocaeli ve Bursa’da ‘siyasete’ saldırı

Paylaş

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Kocaeli Bağımsız Milletvekili Adayı Emrullah Bingül’ün Gölcük seçim bürosu açılışı sırasında olaylar çıktı. Bingül’ün konuşması sonrasında seçim bürosu önünde halay çekenlere yoldan geçen birkaç gencin küfür etmesiyle ortalık bir anda karıştı. Kitlenin yönelmesi ve yoldan geçen grubun küfürlerini devam ettirmesi üzerine polis araya girdi.

Bingül’ün seçim çalışmaları kapsamında seçim bürosu açılışları devam ediyor. Gölcük’te yapılan açılışta Bingül, Kürtçe konuşmasının eleştirildiğini belirterek “Bölücülük yaptığımı söylüyorlar. İzmit’in merkezinde nasıl Kürtçe konuşurmuşum. İzmit’e terörizm geliyormuş. Ne zaman Kürtler Kürtçe konuşurken, Kürtçe konuşma haklarını kullanırken terörizmle suçlanmışsa sorunlarımız da maalesef başlamıştır. Halkları birbirine düşürecek bu nefretin ortadan kaldırılması gerekir. Aksi halde ne Diyarbakır’da ne Kocaeli’nde huzur içinde yaşama şansımız kalmayacaktır” diye konuştu.

Emek Partisi İl Başkanı Güner Kizir de Bingül’ün sadece Kürtlerin adayı olmadığını, emekçilerin, işçilerin taleplerinin de Meclis’teki sözcüsü olacağını ifade etti. BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya ve Sinan Odabaş da birer konuşma yaptı.

TAŞLI SALDIRI

Konuşmalardan sonra seçim bürosunun önünde kalabalık artarken seçim bürosuna yönelik saldırılar da yoğunlaştı. Ülkücülerin de aralarında bulunduğu grup İstiklal Marşı okuyup Bingül’ün flamalarını yaktı. Kocaeli Merkez’den destek Çevik Kuvvet ekiplerinin gelmesine rağmen seçim bürosuna yönelik taşlı saldırı sürdü. Bu sırada seçim bürosunda bekleyişlerini sürdürenler araba ve minibüslerle dışarı çıkarıldı. Seçim bürosundaki pankart ve flamalar saldırganlarca indirildi. Kalabalık akşam saat 21:30 sıralarında dağıldı. 

Yaşanan saldırı sonrası Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bileşenleri İzmit İnsan Hakları Parkında bir basın açıklaması yaptı. Blok adına konuşan BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Alçınkaya “Bu olayları linç kampanyasına dönüştüren ve büromuza saldıran kişiler bellidir. Zaten yerel basın onları birer kahraman gibi göstermiştir. Olayların çıkış sebebi kişilerin tahammülsüzlüğü ve başarımıza duydukları hasettir. Bu kişiler bulunarak derhal haklarında gerekli işlemlerin yapılmasını istiyoruz. Emniyet saldırılara maruz kalan biz olduğumuzda üç maymunu oynuyor” dedi.

Bağımsız Milletvekili Adayı Bingül de saldırıların kendilerini yıldıramayacağını ifade etti.

Bursa Yenişehir ilçesinde Emek Demokrasi ve Özgürlük Blokunun çalışmasının hız kazanmasıyla birlikte Blok bileşenlerinin işyerlerine ve araçlarına yönelik saldırılarda bulunuldu. Dün gece Emek partisi üyelerine ait olan kıraathaneyi açmak için işyerine gelen Hayrullah Kaplan kıraathanenin camlarına ve duvarlarına üç hilal ve MHP yazıları yazıldığını söyledi. Kaplan, işyerlerinin tam da Yenişehir adliye binasının arkasında olduğunu söyleyerek daha önceden de işyerlerine molotof atılarak yakılmak istendiğini söyledi. Kaplan, Yenişehir de seçim çalışmalarımızı sürdürdüğümüz dönemde bunların yaşanması son zamanlarda ülkede tekrar estirilmeye başlanan milliyetçilikten kaynaklandığını söyledi.

BDP ÜYESİNİN ARACI YAKILDI

Bu olaydan sonra 16 UU 305 plakalı aracını evinin önüne park eden Mahmut Altay adlı Kürt vatandaşın aracı gece kundaklanarak yakıldı. Görgü tanıklarının olayı görmesi ve emniyet güçlerine bildirilmesiyle olay yerine gelip incelemelerde bulunuldu. Olayla ilgisi olduğu düşünülen bir kişide gözaltına alındı. BDP Yenişehir İlçe Başkanı Hasan Ural, uzun bir süredir Yenişehir’de Türkler ve Kürtler olarak birlikte yaşadıklarını söyleyerek milliyetçi şoven güçlerin bunu bozmaya çalıştıklarını belirtti. (HABER MERKEZİ)


İSTANBUL’DA 4 BÜROYA SALDIRI

İstanbul’da bugüne kadar Blok adayları tarafından açılan irtibat bürolarından 4’ü kimliği belirsiz kişi ve kişilerce saldırıya maruz kaldı. Saldırıların ilki, 6 Mayıs’ta açılışı Blok’un 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel tarafından Esenyurt Örnek Mahallesi’ndeki seçim bürosuna yönelik gerçekleşti. Gece saatlerinde seçim bürosunun tüm bayraklarını söken kimliği belirsiz saldırganlar, seçim bürosunun camlarını attıkları taşlarla kırdı. Aynı gece Beykoz Ortaçeşme Mahallesi’nde bulunan 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Sebahat Tuncel’e ait seçim bürosu da yine kimliği belirsiz kişilerin saldırına uğradı.

‘SALDIRGANLAR SERBEST BIRAKILDI’

Saldırı sonrasında tamir edilen seçim bürosu dün gece tekrar saldırıya uğradı. Saldırının aynı gece saldırının gerçekleştiği büro ise Sarıyer Reşit Paşa Mahallesi’nde bulunan bloğun 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder’e ait seçim irtibat bürosu oldu. Tüm bu saldırlar karşısında önlem almayan polis, yeni saldırılara da zemin hazırlamış oldu. Öyle ki, iki gece üst üste taşlı saldırıya uğrayan Beykoz Ortaçeşme Mahallesi’nde bulunan büro, dün gece de bu kez molotof kokteyli saldırıya maruz kaldı. 3 gece üst üste saldırıya maruz kalan büroya atılan molotof kokteylinin şans eseri tutuşmaması büronun bütünüyle yanmasını engelledi. İlçe de yine aynı saatlerde bir diğer seçim bürosu da saldırganların hedefi oldu. Soğuksu Mahallesi’nde bulunan seçim bürosunun saldırgan kişilerce tüm camlarının kırılması ve bayrakların sökülmesi blok bileşenlerini tedirgin etti. Saldırılar karşısında başvurdukları polisin sadece saldırı sonrasında incelemede bulunmakla yetindiğini ve hiçbir güvenlik önlemi almadığını ifade eden blok bileşenleri, polisin önceki saldırılarla ilgili olarak iki şüpheliyi gözaltına almasına rağmen, söz konusu kişilerin serbest bırakıldığını belirterek, bunun saldırganları cesaretlendirdiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

SAS ayrımcılıktan mahkum oldu

SONRAKİ HABER

"Demba Ba, Başakşehir'de" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa