24 Mayıs 2013 06:59

Polis, kimin güvenliği için üniversitede?

İstanbul Üniversitesi, Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) ve polis saldırılarının sık yaşandığı bir yer. Hükümet yetkililerinin, üniversitelerde özel güvenlik görevlileri yerine polislerin yer alacağına dair açıklamaları tartışılırken, biz de İstanbul Üniversitesi öğrencileriyle bu konu hakkında görüşt&uu

Polis, kimin güvenliği için üniversitede?

Paylaş
Ömer Sayın / Özgür Saraç

Türk Dili ve Edebiyatı Öğrencisi Pınar Dönmez ÖGB’den dolayı zaten yeterince sıkıntı yaşadıklarını söylüyor. Bu değişiklikle, üniversitelerin polisin egemenliği altına gireceğini belirten Dönmez, “Üniversitelerde birtakım olayların yaşanmasının sebebi polis zaten” dedi.

İletişim Fakültesi Öğrencisi Başak Oğuz  ve Ferhan Sertaç Öner da kampüs içinde polislerin varlığının üniversitenin özerkliğine zarar vereceğini söyledi. Öğrencilerin, polisin gözetimi altında düşüncelerini özgürce ifade etmesinin olanaksız olduğunu belirten Başak Oğuz, “Özgür düşüncenin oluşmadığı bir ortamda bilimin ilerleyebileceğini düşünmüyorum” dedi. Öner  ise “Polis her türlü yetkisini kullanarak öğrencilere hayatı zindan edecek. Ayrıca üniversite içinde öğrenci hareketlerini sindirmeye hizmet edecek” diye konuştu.

NE POLİS NE ÖGB

Arkeoloji Bölümü Öğrencisi Seyit Ali Yıldırım da üniversitelerde sadece polisin değil ÖGB’nin de bulunmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca sivil polislerin üniversite içinde rahatça dolaşabildiğini söyleyen Yıldırım, “Polis, üniversitede kimin güvenliğini sağlayacak” diye sordu.

İktisat Öğrencisi Kerem Arazi ise ÖGB’nin zaten okuldaki tüm etkinlikleri engellemeye çalıştığını aktardı. Üniversitede düşünce özgürlüğünün engellenmeye çalışıldığını ifade eden, Arazi şöyle devam etti: “Sivil polislerin okulda dolaştığı ve istediğini yapabildikleri bir durumdayız ve bu korkunç. Bir de güvenliği sağlayacaklarını iddia ediyorlar. Güvenlik bahanesiyle üniversitede korku ortamını iyice artıracaklar.”

Ekonometri 4. sınıf öğrencisi olan Uygar Gören de bu uygulamayla öğrencilerin daha kolay fişleneceğini söyledi.


ÖĞRENCİLER KORUNMAYACAK

İşletme Bölümü Öğrenci Temsilcisi Halil Kapalıgöz, polisin üniversite öğrencilerinin güvenliğini sağlamasının mümkün olmadığını belirterek, “Asıl koruyacağı unsur, YÖK yasa tasarısıyla üniversite yönetiminde dahi söz sahibi olacak patronlar olacak” dedi. Bu hamlenin altında öğrenci muhalefetini sindirmek olduğunu söyleyen Kapalıgöz bu uygulamanın öğrenciler lehine olmadığının altını çizdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sağlık emekçileri greve hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Sosyal medyada yayılan #10YearChallenge hareketi tartışma yarattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa