ABD: Kuseyr

ABD: Kuseyr'de İranlılar da savaşıyor

Suriye-Lübnan sınırında yer alan 'stratejik' Kuseyr kenti için çatışmalar şiddetleniyor. ABD'den resmi bir yetkilinin yaptığı açıklamada Suriye ordusunun saflarında Hizbullah militanlarının yanı sıra İranlıların da savaştığı öne sürüldü. Cephenin diğer hattındaysa Suriye Ulusal Konseyi, tüm muhaliflerin Kusey

Suriye Ulusal Konseyi ayrıca uluslararası güçlerden, Hizbullah ve İran'ın bu bölgede savaşmasının engellenmesini de istedi.

Konseyin çağrısının ardından Tevhid Tugayı'nın 300 kişiden oluşan destek birliğinin bölgeye geldiği öğrenildi.

ABD'Lİ YETKİLİ: BİLGİYİ ÖSO KUMANDANINDAN ALDIK

İranlıların, Hizbullah militanlarıyla birlikte Suriye ordusu safında savaştığına dair bilgiyi bir ÖSO kumandanından aldığını ifade eden ABD'li yetkili buna karşılık İranlıların çatışmalarda oynadığı role dair kesin verilere sahip olmadığını da sözlerine ekledi.

Yetkili, "Suriye topraklarında yabancıların rejim için savaşıyor olması bizce dikkat çekici bir nokta" dedi.

Guardian'ın aktardığı bilgilere göre adı açıklanmayan ABD'li yetkili, bugün düzenlenecek 'Suriye'nin Dostları' toplantısında muhaliflerin silahlandırılmasının da konuşulacağını ifade etti.


KERRY: SURİYE'DE BİNLERCE HİZBULLAH SAVAŞÇISI VAR

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de İran destekli binlerce Hizbullah savaşçısının krize müdahil olduğunu söyledi. Ürdün'ün başkent Amman'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Kerry, Esad güçlerinin son günlerde kaydettiği başarıları ise 'çok geçici' diye nitelendirdi. Amerikalı bakan, Esad'ın Suriye'deki krize siyasi çözümü konuşmaya yanaşmaması durumunda ABD ve ortaklarının Suriye muhalefetine yardımları artırmayı değerlendireceğini dile getirdi.


RUSYA: SURİYE MUHALEFETİNDEN YETERLİ ÇABAYI GÖREMİYORUZ

Rusya hükümeti, Suriye muhalefetinin barış görüşmelerine katılmada yeterli çabayı göstermediğini açıkladı.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Yapılacak konferans için muhalifler yeterli çabayı göstermiyor, bugüne kadar gelen haberlerden umutlu değiliz" dedi.


LÜBNAN'IN KUZEYİNDE DE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan Kuseyr'deki çatışmaların  Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentine de sıçradığı öğrenildi.

Dünya Bülteni'nin yansıttığı bilgilere göre çatışmalarda dün gece boyunca 47 havan topunun kullanıldığı belirtildi.

Gece saat 4:30 sıralarında da yaklaşık 300 Selefinin Babu et- Tebbane mahallesine gelerek çatışmaları alevlendirdiği öğrenildi.

Lübnanlı askerlerin ağır makineli silahlarla ateş açması sonrası ise kalabalığın dağıldığı aktarıldı. Özellikle Cebel Muhsin ve Babu et- Tebbane'yi ayıran caddedeki dükkanların kepenk indirdiği kaydedildi.


KUSEYR NEDEN ÖNEMLİ?

Günlerdir kuşatma altında olan ülkenin güneyindeki kent, başkent Şam ile sahil kesimini birbirine bağlıyor. Suriye rejimi Kuseyr'i ele geçirirse Halep ve İdlip'teki muhalif gruplara karşı da operasyon başlatabilecek. Ayrıca kent, Suriyeli silahlı muhalefetin Lübnan'la en yakın bağlantı noktası. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net