21 Mayıs 2013 13:27

Polisi de ÖGB’yi de okulda istemiyorlar

Üniversitelere polislerin ve koruma memurlarının yerleşecek olmasına tepkiler devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri üniversitede polislerin olmasının çatışma ortamı yaratacağını ve özerk bir üniversiteden söz edilemeyeceğini belirtti.Yaşanan olaylar bahanesiyle zaten onlarca çevik kuvvet po

Polisi de ÖGB’yi de okulda istemiyorlar

Paylaş
Metehan Ud

Yaşanan olaylar bahanesiyle zaten onlarca çevik kuvvet polisinin üniversitelerde olduğuna dikkat çeken Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ayşen Uysal, “Bu şekliyle kampüsler bırakın özgürlüğü, yaşanmaz, hareket edilemez bir yer halini aldı” dedi. Polislerin üniversitedeki varlığının yeni çatışmalara davet çıkaracağını aktaran Uysal, “Böyle bir ortamda kurumsal özerklikten söz etmek mümkün olmadığı gibi, böyle bir yasal düzenleme 12 Eylül uygulamalarının bile gerisine düşer” şeklinde konuştu. Uysal, uygulamayla muhalif kimliklerin baskı altına alınacağını söyledi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Araştırma Görevlisi Aydın Arı da “Sorun güvenlik sorunuysa üniversitelere polisin girmesi engellenmelidir. Güvenlik personeli ‘daha hayırlı’ işlerde istihdam edilmelidir” dedi. Üniversitelerin daha ciddi sorunları olduğunu dile getiren Arı, “Akademisyenlerin bilim yapma pratikleri çürüyor. Bu sorunlara çözüm bulunsun” diye konuştu.


‘HÜKÜMET MUHALİF KESİMİ KORKUTMAK İSTİYOR’

Yağız Alp Tangün – Kamu Yönetimi Bölümü Öğrencisi: Artık güvenliğin polis tarafından sağlanması her fırsatta polis şiddetini yaşayacağımız anlamına gelmekte ve yaşanabilecek her türlü olayın sonucuna olumsuz bir etkide bulunacaktır.  Bizler için özgürlük ve kendini ifade etme alanı olan, bilimsel çalışmalar yürütebileceğimiz tek kurum olan üniversite artık hükümetin, özellikle ODTÜ’de yaşananlardan sonra, korkusu haline gelmiştir. Her fırsatta kabadayı gibi yolumuzu kesip kimlik sorgulaması yapmak isteyen, söz konusu keyfi uygulamayı kendine hak görmüş polis gücünün güvenlik algısı muhalif öğrencileri fişlemekten ibarettir. Hiyerarşi ile ezilmiş, edilgenleştirilmiş, korkak bireyler üretmek isteyen siyasal iktidar, arzusunu gerçekleştirmek için kolluk kuvveti ile korkutmaya dayalı bir düzen kurma çabasındadır.

Erdem Uslu - İkitsat Bölümü Öğrencisi: Üniversitelerin, devlet ve onun kuvvetleri tarafından çevrelenmesi ve baskı altına alınması, bilimsel üretimi hegemonya ile ilişkilendirir. Kampüslerde var olan baskı ve şiddet politikaları da etkisini arttıracaktır. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

4 milyon lira kime gidiyor?

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa