20 Mayıs 2013 09:44

‘İklim değişikliği önlenmezse felaketler gelir’

HİNDİSTAN’daki Teri Üniversitesi rektörü ve 2007 yılında Nobel Barış ödülünün sahibi olan Rajendra Kumar Pachuari, iklim değişikliği önlenemezse, gelecekte felakete neden olacağını ifade etti.Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. yıl etkinlikleri kapsamında Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (Interg

‘İklim değişikliği önlenmezse felaketler gelir’

Paylaş

HİNDİSTAN’daki Teri Üniversitesi rektörü ve 2007 yılında Nobel Barış ödülünün sahibi olan Rajendra Kumar Pachuari, iklim değişikliği önlenemezse, gelecekte felakete neden olacağını ifade etti.
Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. yıl etkinlikleri kapsamında Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) Başkanı ve Teri Üniversitesi Rektörü Rajendra Kumar Pachuari, İklim Değişikliği, Enerji-Çevre adlı panele katılarak açıklamalarda bulundu. Pachuari, iklim değişiklilerinin olumsuz etkilerinde insan faktörlerinin fazla olduğunu söyledi. Pachuari, “İklim değişikliğiyle karbondioksit artacak ve bu fotosentez için çok önemlidir. Tarım üzerine olumsuz etkisi olacaktır. Afrika’nın bir takım ülkelerinde tarımsal verimlilikte yüzde 20 oranında bir düşüş yaşanacak. Tarımsal etkinlik azalırsa insanlar gerekli gıdayı bulamayacaklar. Diğer bir etkisi de gıda güvenliğidir. Gıda güvenliği tehdit altına girebilir. Milyonlarca insan sel felaketleriyle karşı karşıya kalacaktır. Bir takım sektörler iklim değişikliğinden etkilenecek. Nem ve fırtınalar özellikle turizm sektörünü etkileyecektir. iklim değişiklilerinin olumsuz etkilerinde insan faktörlerinin etkisi fazla” şeklinde konuştu. (İstanbul/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Ayrılan Taraf yazarları dergi çıkarma hedefinde

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa