08 Mayıs 2011 11:25

Direnişteki işçilere aile desteği

MESS grup toplu iş sözleşmesi kapsamında greve çıkan işyerlerinden Bekaert’te sözleşme sonrasında işten atılan 9 işçinin geri alınması için başlayan direniş devam ediyor. İşçiler arkadaşlarının geri alınması talebiyle 6 gündür işyerini terk etmiyorlar. Geçtiğimiz gün aileler fabrika önüne gelerek

Direnişteki işçilere aile desteği

Paylaş
Arif Koşar

İŞÇİLER AİLELERİ İÇİN DİRENİYOR!

Eylemde patrona seslenen Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş işten atmaları kesinlikle kabul etmeyeceklerini, işçiler geri alınana kadar eylemlerini devam ettireceklerini söyledi.

İşçi ailelerine sabır ve mücadele çağrısı yapan Göktaş “Birleşik Metal-İş Sendikası’nın iki yönü vardır. Birincisi dosttur, işçinin hakkına saygı gösterenlere karşı dostluğu ölçülmez. İkincisi de düşmanlıktır, işçinin hakkını gasbedersen, onu işten atmaya kalkarsan, Belçika’da yapmadığın uygulamaları Türkiye’de yapmaya kalkarsan hiçbir yerde görmediğin düşmanlığı Birleşik Metal-İş’ten görürsün. İşçi aileleri de direnen işçilerin ailesi için direndiğini bilmelidir. Çocuklarının geleceği için, ekmeği için, işi için direniyor işçiler. Bugün atılan 9 arkadaşına sahip çıkmazsa yarın sıranın kendisine geleceğini bildiği için direnmek zorundadır” diye konuştu.

‘HERKESİ BURAYA YIĞARIZ!’

Yapılan eyleme Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu işyerlerinden temsilciler, sendika şube yöneticileri de destek verdi.
Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük “Sermayenin bir işyerinde birlik beraberliği bozmak için dokuz işçi arkadaşımızı işten attı. Şu anda işçiler ve aileler burada birlik içinde. Bu mücadeleyi kazanmak için direniyor. Bizler de her zaman onların yanındayız. Kazanan emekçiler olacak” diye konuştu.

İŞÇİLER YILMAYACAK

Eklim Metal İş Yeri Baştemsilcisi Yücel Baker atılan işçiler geri alınana kadar fabrikanın önünde olacaklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İşveren grevin intikamı almaya çalışıyor. Standart Raf’ta bir deneme yaptılar, Bekart’ta devam ediyor. Kesinlikle işçi yılmayacak. Sonuna kadar sürecek. İşveren geri adım atmadan biz buradan gitmeyeceğiz. Gerekirse bütün üyelerimizi buraya yığacağız. Atılan işçiler geri alınacak. Başka yolu yok.” (Kocaeli/EVRENSEL)


AİLELER PATRONA ÖFKELİ!

İşçi aileleri ise işçi çıkarılmayacağına söz verilmiş olmasına rağmen işten atmaların olmasına öfkeliydiler. İşverenin sözünü tutmadığını belirten aileler, yaşamlarının daha da zorlaşacağını söylediler. Nikahına günler kala işten atılan işçinin nişanlısı “İnsanları 6 ay sözleşmeli köle gibi çalıştırılıp emeklerine saygı duymadan atılmaları, hele ki böyle bir durumda. Ben birey olarak düşünüyorum. 20 gün sonra düğünüm var. Diğer insanlar da zor durunda. Diyecek bir şey yok. Sadece ne olacak onu merak ediyorum” dedi.

İşçi eşlerinden Sema Sağlam ise “Durumumuz zordu zaten daha da zor oldu. Oğlum hastaydı acile götürecektim. Eşimi aradım cevap vermedi. Arkasından cevap geldi, beni işten attılar bekle diye. Üstüne bir de hastalık geldi. Akşama da haber geldi buradayız çıkmıyoruz diye. Fabrika sözleşmenin rövanşını aldı. Mağdur olan işçilerin geri alınmasını istiyorum” diye konuştu. Eylem sırasında tellerin arkasındaki ailelerle işçiler arasında duygusal anlar da yaşandı. Küçük bir kızın tellerin arkasındaki babasını görünce hıçkırarak ağlaması herkesi duygulandırdı. Yine günlerdir fabrikada kalan ve eylem sırasında çalışan oğlunu göremeyen bir baba işverene öfkesini bağırarak haykırdı.

ÖNCEKİ HABER

Ya bir avuç para ya da koca bir yaşam!

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa