Erdoğan, Kaddafi’den aldığı ödülün hakkını veriyor

Erdoğan, Kaddafi’den aldığı ödülün hakkını veriyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mısır ve Tunus’un ardından muhaliflerin isyan ettiği Libya’nın da demokrasiye ve insan haklarına ihtiyacı olduğunu belirterek “Gönlümüz Libyalı demokratların, özgürlükçülerin yanındadır. Onları destekliyoruz, onlarla beraberiz” dedi. Kılıçdaroğlu, Başbakan

Kılıçdaroğlu, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı meslek odalarının başkanları ile Göksu Lokantasında kahvaltıda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, buradan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Dün akşam sürpriz bir görüşme yaptığınız yönünde bir iddia var. Ergenekon davasının avukatları diyen var, askerler, emniyetçiler diyen var. Böyle bir görüşme var mı gerçekten” sorusu üzerine “Bir milletvekili arkadaşımızla beraber oldum arkadaşlar, o kadar” dedi. Kılıçdaroğlu, görüştüğü milletvekilinin, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu olduğunu açıkladı.

LİBYA HALKININ YANINDAYIZ

Kılıçdaroğlu, Libya’daki son gelişmelerle ilgili bir soruyu yanıtlarken “Libyalılar’ın da demokrasiye, insan haklarına, eşitliğe ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Gönlümüz Libyalı demokratların, özgürlükçülerin yanındadır. Onları destekliyoruz, onlarla beraberiz. Baskıya artık dünyanın hiçbir ülkesinde izin vermemeliyiz. İnsanlığın ortak paydası özgürlük olmalı, demokrasi olmalı, özgür düşünen insan olmalı. Bunu savunan her yerde, herkesle beraber olmaya hazırız” dedi.
“Mısır’daki olaylar yaşanırken Başbakanın Mübarek’e ‘Mısır halkını dinleyin’ diye bir çağrısı olmuştu. Libya’dan da İnsan Hakları Ödülü aldı ama Libya’ya karşı bir çağrı yapmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Ödülün hakkını veriyor Sayın Başbakan” yanıtını verdi.
 

‘SEÇİM BARAJI YÜZDE 5 DE OLABİLİR’

CHP’nin Van’da hafta sonu yaptığı toplantıda gündeme gelen seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi yönünde görüşlerle ilgili Kılıçdaroğlu, “Bu konuda yaptığımız toplantıda CHP’ye yönelik eleştiri getiren çevreler de bizim verdiğimiz seçim barajının indirilmesiyle ilgili teklife olumlu baktıklarını; ama bu oranın yüzde 7 değil de yüzde 5 oranında olması gerektiği yönünde görüş beyan ettiler. Zaten biz daha önce de yüzde 7 oranını verdik ama, bu tartışmaya açıktır, eğer yüzde 5 olarak kabul edilirse buna da destek verebileceğimizi ifade etmiştik” diye konuştu.
CHP Şanlıurfa İl Örgütünün, Sedat Bucak’ın kardeşine milletvekili adaylığı teklifi götürdüğü iddialarına ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, “Ben Sayın Bucak’la görüşmedim” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın “dikta” eleştirilerine yönelik “Bizde dikta yok” açıklamasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Dikta olup olmadığını Sayın Başbakan öğrenmek istiyorsa en yakın esnafa uğrasın. Desin ki sen rahatlıkla telefonda konuşuyor musun, konuşmuyor musun? Senin rahatlıkla telefonda konuşmama ortamını sağlayan uygulama nedir, bunu sorsun. Aldığı yanıta göre Sayın Başbakanla konuşuruz” dedi. Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Başbakan ‘Seçimde ikinci parti olursak genel başkanlığı bırakırım’ dedi. Sizin böyle bir taahhüdünüz olacak mı?” sorusu üzerine ise “Sayın Başbakan 2012’de zaten siyasetten çekileceğini söylemişti, bu yeni bir taahhüt değil ki” diye konuştu. (ANKARA)ERDOĞAN ÖDÜLÜ İADE ETMİYOR

Bu arada, Başbakanlık’tan dün yapılan açıklamada ödülün geri verilmeyeceği bildirildi. Başbakanlık kaynakları, “Böyle bir şey gündemde yok. Başbakan’ın o günkü görüşü ne ise bugün de aynı” dediler.

www.evrensel.net