Katliama gazlı sansür

Katliama gazlı sansür

Bombalı saldırıları kınamak için basın açıklaması yapmak isteyen Reyhanlılılara polis izin vermedi. Polisin gaz bombasıyla yaptığı müdahale ise ilçede gerginliğine neden oldu.İlçe girişinde bir araya gelen halk, buradan patlamaların olduğu belediye binası ve postaneye yürümek istedi. Yüzlerce polisten oluşan barikatla hal

Kadir Baziki

İlçe girişinde bir araya gelen halk, buradan patlamaların olduğu belediye binası ve postaneye yürümek istedi. Yüzlerce polisten oluşan barikatla halka izin vermeyen yetkililer, vatandaşların tepkisiyle karşılaştı. Patlamaların gerçekleştiği yerde polisin vatandaşlara yönelik müdahalesi ise ağır oldu. Gaz bombalarıyla vatandaşları dağıtmak isteyen polise halk tepki gösterdi. Vatandaşlar olaya duydukları tepkiyi dile getiren dövizler, kaybettikleri yakınlarının fotoğrafları ve “Oyunlarımız vardı bizim kardeşçe, Ocağımızı söndürdünüz kalleşçe” yazılı afişle hükümete tepkisini dile getirdi. “Cenazeler burada Tayyip nerede”, “Reyhanlı burada Tayyip Amerika’da”, “Katil ABD işbirlikçi AKP” sloganları atılırken “Satan sen oldukça daha çok patlar bu bomba” ve “177 kişi değil hepimiz öldük” dövizleri dikkat çekti.

FENALAŞANLAR OLDU

Polisin izin vermemesi üzerine ara sokaklardan patlamaların olduğu yöne başlayan yürüyüş kısa sürede binlerce kişinin katıldığı mitinge dönüştü. Arabalar, motosikletler ve topluca yapılan yürüyüşte Türkiye bayrakları da taşındı. Yaklaşık üç kilometre boyunca tüm polis barikatlarını aşan ilçe halkına, polis ağır müdahalede bulundu. Gaz bombası ve biber gazlarıyla yapılan ağır müdahale nedeniyle pek çok vatandaş fenalaştı. Yakınlarını kaybeden vatandaşlar ise isyan etti. Bombaların patladığı yerde yapılan müdahale tüm Reyhanlılıların tepkisine yol açtı. Henüz patlamaların şokunu atlatamayan ilçe halkı, polisin gaz bombaları nedeniyle gerildi. Polisi taş yağmuruna tutan halk güçlükle sakinleştirildi. Polise, “Biz terörist miyiz, bombaları atanlara niye böyle müdahale etmediniz?” diye tepki gösteren vatandaşlar defalarca “Hükümet istifa” sloganını attı.

POLİS NEDEN OLDU

Basın açıklamasını Eğitim Sen, Tüm Bel Sen, Çerkez Derneği ve CHP İlçe Örgütünün çağrısıyla yaptıklarını belirten Eğitim Sen Reyhanlı Temsilcisi Yunus Dolgun, arbedenin çıkmasının nedenin polisin tavrı olduğunu söyledi. Yunus Dolgun, “Tüm ısrarlarımıza rağmen ‘yürüyemezsiniz’ dediler. Tüm taleplerimizi reddettiler. Kimsenin taşkınlık yapmaya niyeti yoktu, polisin sert tutumu nedeniyle vatandaşlar çileden çıktı. İnsanlar patlamanın yapıldığı yerde saygı duruşu ve basın açıklaması yapılacaktı buna bile izin vermediler. Reyhanlı halkının acısının üzerine biber gazı sıktılar” dedi. (Reyhanlı/EVRENSEL)

(Fotoğraf: Gökhan Şahin)


REYHANLI'DA 4 GÖZALTI DAHA

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılara ilişkin, şu ana kadar 17 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan adliyeye sevk edilen 12 kişiden 7'sinin tutuklandığını, 5 kişinin daha adliyeye sevk edileceğini, 4 kişinin ise arandığını bildirdi.


SAMANDAĞ’DA BİNLER YÜRÜDÜ

HATAY’ın Samandağ ilçesinde Reyhanlı Katliamı için yapılan açıklamaya binlerce kişi katıldı. Oytun Alanından başlayan protesto yürüyüşü, Yeni Park’ın etrafından tekrar Oytun Alanı’na dönüş yapıldı.

ÖDP İlçe Başkanı Yıldız Kuzu açıklama yaptı. Hükümetin Suriye politikasıyla birlikte yaşanan sıkıntılara değinen Kuzu, Hatay da yaşanan sorunlara değinerek, Hükümetin bu konularda gerekli adımlar atması gerektiğini söyledi. Katliamın aydınlatılmasını isteyen Kuzu, aksi durumda Hataylıların buna karşı mücadelesini süreceğini belirtti. Yapılan eyleme destek veren kurumlar ise şöyle: ÖDP, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, DİSK Genel İş, Samandağ Kalkındırma Derneği ,AKAD, ÖVDER, Kadın Emeği Derneği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Akdeniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Alevi Değerleri Derneği, Bakkallar Odası, Terziler Odası, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, Oto Elektrikçiler Odası, Berberler ve Kuaförler Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Mimarlar Odası, Ermeni Cemaati, Hıristiyan Cemaati, Seracılık Kooperatifi, Kalemder (HatayEVRENSEL)


REYHANLI saldırısı ve Reyhanlı saldırısını protesto etmek isteyenlere uygulanan polis şiddeti İzmir’de emek ve demokrasi güçleri tarafından yapılan yürüyüşle protesto edildi. DİSK, KESK ve TMMOB’nin çağrısıyla Konak Eski Sümerbank önünde toplanan sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri AKP Konak İlçe Başkanlığı Binasına yürüdü.  Kurumlar adına açıklama yapan Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Abdullah Tunalı, yeni Reyhanlılar olmaması için AKP ve emperyalist güçlere karşı mücadele çağrısı yaptı. Tunalı, protestolara yapılan müdahalelerde de bunun AKP’nin saldırının arkasında olduğunun bir itirafı olduğunu belirtti.

Trabzon’da ÖDP , Halkevleri , Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri, PTT önünde toplanan gruplar Uzun Sokak’tan Atatürk Meydanı’na sloganlar eşliğinde yürüdü. Atatürk Alanı’nda gruplar adına açıklamayı Trabzon Halkevi Başkanı Sinan Kutay yaptı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net