17 Mayıs 2013 07:25

Katliama sessiz kalınmamalı

Hatay’ın Reyhanlı ilçesini kana bulayan bombalı saldırılara karşı tepkiler artarak devam ediyor. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin temsilcileri Reyhanlı ilçesinde vatandaşlarla bir araya gelerek tüm Türkiye’deki işçi ve emekçilerin başsağlığı mesajını iletti. Hatay emek ve demokrasi güçleri ise konfederasyon ve mes

Katliama sessiz kalınmamalı

Paylaş
Kadir Baziki

Reyhanlı ilçesinde hayatını kaybeden vatandaşların taziye evini giderek yakınlarına başsağlığı dileyen konfederasyon ve meslek örgütü temsilcileri, hastanede tedavi gören yaralıları da ziyaret etti. Bombalı saldırıların yapıldığı Reyhanlı Belediyesi ve Postane binasında incelemede bulunan heyet, burada vatandaşlarla yaşananlar üzerine bilgi alışverişinde bulundu.

Heyetin Antakya’da yaptığı basın açıklaması kitlesel bir yürüyüşle gerçekleşti. Eğitim Sen binası önünde başlayarak Ulus Meydanı’na yapılan yürüyüşte KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin imzasının bulunduğu “Yastayız” yazılı pankart açıldı. Yürüyüşte hükümet aleyhine sloganlar atıldı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, hoşgörünün ve barışın kenti olarak tüm dünyaya örnek olan Hatay’ın bombalı saldırıların ardından savaş alanına döndüğünü söyledi. Hataylıların savaşa sürüklenme endişesi taşıdıklarını ifade eden Çerkezoğlu, hükümetin dış politikasındaki tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

SAVAŞ POLİTİKALARININ SONUCU

Hataylılara başsağlığı dileyen KESK Genel Başkanı Lami Özgen, yaşanan acıların tüm ülkenin ortak acısı olduğunu kaydederek, ortak acıları birleştirip barış ve kardeşlik mücadelesine dönüştürmek gerektiğini söyledi. AKP iktidarı ve egemen medya kuruluşlarının saldırılar üzerinde spekülasyon oluşturmaya çalıştıklarını açıklayan KESK Genel Başkanı Özgen, “Bizim açımızdan geçerli olan sonucun kendisidir. Reyhanlı katliamı bir buçuk yıldır bu ülkede yürütülen savaş politikaları sonucu meydana gelmiştir” dedi.

IRAK GİBİ..

Yaşananları Irak savaşına benzeten DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Iraklı çocuklar tarafından kendisine gönderilen savaş mektuplarının acısını Reyhanlı’da ölen çocukları öğrenince bir kez daha yaşadığını söyledi. Olayın sorumlusunun ABD ve AKP hükümeti olduğunu vurgulayan Beko, şunları ifade etti: “ABD, Türkiye Başbakanını Ortadoğu eş başkanı atadığı günden bu yana Irak’ta İran’da, Afganistan’da, Tunus’ta yani Ortadoğu’da yaşananlarını şöyle bir göz önüne getirecek olursak; Ortadoğu’nun kan revan içinde kalmasının en büyük nedenlerinden birisi ABD emperyalizmine taşeronluk yapan AKP hükümetidir.”

İnsanların acısını paylamak üzere Reyhanlı’ya gittiklerini belirten TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan ilçede, savaş, öfke ve gelecek kaygısıyla karşılaştıklarını ifade etti. İnsanların daha kötü günlerin gelmesinden korktuklarını söyleyen Aktan, “Bunu görmek bizi çok üzdü dedi” dedi. Ortadoğu’da yaşanan savaş manzaralarının artık ülkemizde de görüldüğünü söyleyen Aktan, hekimlerin bu konudaki endişesini dile getirerek savaşın başlı başına bir halk sağlığı sorunu olduğu vurguladı. Hataylılara tüm Türkiye’deki mimar ve mühendislerin başsağlığı mesajını ileten TMMOB MYK Üyesi Züber Akgöl, AKP hükümetinin dış politikasının Türkiye’ye ne getireceğinin artık öğrenildiğini söyledi.

ÜLKE ÇAPINDA EYLEMLER YAPILMALI!

Reyhanlı ziyareti öncesinde Hatay emek ve demokrasi güçleriyle Antakya’da bir araya gelen KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den oluşan heyet, yaşananlarla ilgili olarak bir dizi görüşme yaptı. Toplantının sonuçlarını değerlendiren Tüm Bel Sen MYK Üyesi Satı Çalı, Hatay’daki işçi ve emekçilerin Reyhanlı katliamına sessiz kalınmamasını istediklerini söyledi. Toplantıda sadece Hatay’la sınırlı kalmayan ülke çapına yayılacak eylemlerin yapılması fikrinin öne çıktığını söyledi. Çalı, Irak savaşına karşı yapılan ülke genelindeki eylemleri hatırlatarak Reyhanlı Katliamı için de benzer eylemlerin örgütlenmesi gerektiği üzerine konuştuklarını belirtti. (Reyhanlı/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Avro ekonomisi yüzde 1 küçüldü

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa